Kaks Prantsuse panka kavatsevad liitumist, kolmas kavaseb visata kaika kodaratesse

13. märts 2006, 11:28

Prantsusmaa suuruselt neljas pank kaalub liitumist, vahendab Bloomberg.

Groupe Caisse d"Epargne ja Groupe Banque Populaire peavad kõnelusi võimaliku liitumise üle, mis looks enam kui 20 mld euro (313 mld krooni) suuruse turuväärtusega laenuandja.

Pariisis asuvad pangad liituksid ning lisaks pankadele läheks sinna alla investeerimispangandus ja kindlustuskompanii Natixis.

Kuid Prantsuse riigile kuuluv pank Caisse des Depots et Consignations võib blokeerida liitumise. Caisse des Depots et Consignationsile kuulub 35 protsendine osalus Caisses d"Epargne’s.

Prantsusmaa suurimad pangad otsivad võimalusi kasvada ja jääda konkurentsivõimeliseks ajal, mil Euroopas toimub pangandussektoris konsolideerumine. Turuväärtuselt prantsuse suurim pank BNP Paribas teatas läinud kuul 9 mld euro suurusest Itaalia Banca Nazionale del Lavoro ülevõtmisest, samaks jalga maha Euroopa atraktiivseimale pangandusturule. Credit Agricole teatas läinud nädalal, et nad on avatud suureks piireületavaks ülevõtmistehinguks.

Banque Populaire investeerimispanganduse üksuse Banque Populaire aktsia hind tõusis 3,8 protsenti, 199 eurole. Banque Populaire, Caisse d"Epargne, ega tema investeerimispanganduse üksus Ixis pole börsil noteeritud.

Natixis saab oelma tõenäoliselt sarnase struktuuriga Credit Agricole’ile, kes liitis oma korporatiiv- ja investeerimispanganduse, varahalduse ja 25 protsendise osalusega regionaalses kontorivõrgus enne börsile minekut 2001. aastal.

'See looks Prantsusmaale gigandi,' ütles Meeschaert Asset Management fondijuht Yann Azuelos.

Liitumine võib leida vastasseisu Caisse des Depotsi poolt, kes ütlesid, et nad lugesid alles eelmisel nädala meedias kavatsetavast liitumisest.

Caisse des Depots on mures, kuna liitumine kahjustaks tõsiselt Caisse Nationale des Caisses d"Epargne ja tema aktsionäride huve. Nendel tingimusel võib Caisse des Depots juht Francis Mayer vetostada tehingu.

Groupe Banque Populaire kuulub 19 regionaalsele laenuandjale ning kujutab endast keskset valdusfirmat, kes koordineerib grupi erinevaid ärisid ja omab 77 protsenti börsil olevast investeerimispanganduse üksusest.

Caisses d"Epargne kuulub 30 klientidele kuuluvale hoiupangale. Grupp on asutatud 1815 aastal pärast Napoleon Bonaparte’i kukutamist eesmärgiga tagada vaestele ligipääs pangateenustele.

Caisse des Depots, kes juhib Prantsuse tsiviilteenistujate pensione, loodi 1816. aastal taastamaks Napoleoni sõdade järel omavalitsuste rahastamine. Tänapäeval on Caisse des Depots maksuvabade fondidele väärtpaberite hoidmise teenust pakkuv pank, kelle tooteid müüakse läbi postkontorite ja kohalike hoiupankade.

Banque Populaire’i nõustavad tehingus Citigroup, Rothschild Cie. ja Philippe Villin Conseil. Caisse d"Epargne’i poolel töötavad Bucephale Finance, Lazard Ltd. ja Merrill Lynch Co.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing