Laenude aluseks olev Euribor ületab peagi 3 protsendi piiri

Koit Brinkmann 14. märts 2006, 00:00

"Kui peaks kihla vedama, siis arvan, et Euribor tõuseb veel," lausus SEB Eesti Ühispanga raha- ja kapitaliturgude divisjoni ökonomist Hardo Pajula vastuseks küsimusele Euribori edasise tõusu kohta.

Pajula sõnul tundub turgudel kasvuootus olevat suurem kui tegelik kasv. "Samas on meeleolud muutlikud, seepärast pikaajalisi prognoose ei julge teha," märkis ta.

Pajula sõnul võib praegune Euribori tõus mõju avaldada just viimastel aegadel laenu võtnutele, eriti nn piiripealsetele laenajatele, kellel võib laenuintressi tõus tekitada raskusi laenu tagasimaksmisel.

Pajula arvates tasub laenuvõtjatel mõelda praegu laenuintressi fikseerimise peale, sest Euribor oluliselt langeda ei saa.

Üldist majanduskliimat Pajula sõnul Euribori tõus mõjutama ei hakka.

Sampo Panga krediiditoodete osakonna juhataja Arvi Lipp rääkis, et tema hinnangul tõuseb Euribor rahulikus tempos üle 3 protsendi piiri. "Eks see mingil määral jahutab inimeste mõttemaailma laenuvõtmise osas," ütles Lipp.

Tema sõnul on viimane kinnisvarahindade tõus ning kerkiv laenuintress võimendanud kinnisvara ostmisraskust ning praegu tehakse tehinguid juba vähem. Kuid ega kinnisvaraturg ei saa seisma jääda, aega on vaja, et inimeste sissetulekud tuleksid järele või siis peavad langema kinnisvara hinnad, lisas Lipp.

Euribor (Euro Interbank Offered Rate) on Euroopa Pankade Föderatsiooni arvutatav esmaklassiliste pankade omavahelise raha väljalaenamise intress tagatiseta laenude puhuks.

Pangad omakorda pakuvad Euriboriga ehk ujuvintressiga seotud laenuintressi klientidele tagatisega laenudele.

Lisaks eluasemelaenudele on kuue kuu Euribor üha populaarsem ka autoliisingute puhul. Laenuintressi üks osa, Euribor, on viimaste kuudega tõusnud kolme aasta tagusele tasemele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing