Mart Laar: põhjamaises halluses oli Lennart Meri silmapaistvalt värviline laik

14. märts 2006, 15:16

Mart Laari hinnangul oli Lennart Meri roll Eesti sise- ja välispoliitika kui ka üldse Eesti riigi terviklikuks kujunemisel äärmiselt suur.

„Ta suutis meie riigi väga tugevalt ja positiivsena maailmakaardile kanda. Selles suhtes pani Lennart Meri nii seesmiselt meie enda kui ka välismaailma jaoks välja väga tugeva standardi, milline Eesti Vabariigi president peaks olema,” lausus ta.

Laari hinnangul võib Lennart Meri suurimate saavutuste hulka lugeda Eesti teadvustamist välismaailmale, mis on väikese riigi jaoks ülioluline.

„Kui me alustasime 1992. aastal, oli Eesti endine nõukogude vabariik, kelle tulevikku ei usutud. Lennart Meri oli üks nendest inimestest tänu kelle tööle õnnestus Eestil sellest staatusest välja rabeleda,” lausus ta.

Laari hinnangul õnnestus Meril see niivõrd hästi, kuna ta vastandas ennast selgelt senisele kommunistlikule süsteemile.

Samuti jääb Lennart Meri Laari hinnangul ajalukku presidendina, kes nii mõnelgi korral sekkus dramaatiliselt sisepoliitikasse ja kutsus avalikkuse teadvust riivanud poliitikud korrale.

Laari hinnangul oli Lennart Meril ka suur roll visionäärina tulevikku suunatud algatustes. Ta tõi näiteks oma Nokia otsimise ja Tiigrihüppe projekti.

Kui palusin Mart Laaril nimetada mõnda eredamat seika seoses Lennart Meriga, ütles ta, et vaevalt Meri nendest jutustustest vaimustusse oleks sattunud.

„Ma tundsin Lennart Merit juba ammu. Meie suhted pole alati olnud pilvitud, kui nii öelda, sest teatud ametid, mida me oleme pidanud, on paratamatult sundinud tugevaid isiksusi ennast kehtestama, nii et vahetevahel on ka sädemeid lennanud. Kuid mind on alati positiivselt hämmastanud tema janu maailmast rohkem teada saada ja tema julgus ning söekus tulevikku vaadata ja käituda niimoodi, nagu temalt seda käitumist ei eeldata. Temas oli alati sees väikene vembumees ja just sellisena oli teda Eestile kõige rohkem vaja. Meie põhjamaises halluses on Lennart Meri olnud silmapaistvalt värviline laik,” lausus Laar.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing