Elektripaigaldis vajab nõuetekohast tunnistust

Tõnis Mägi 15. märts 2006, 00:00

Elektripaigaldise nõuetekohane tunnistus tagab selle ohutuse inimesele, varale ja keskkonnale.

Elektriohutusseadus nõuab majandustegevuseks kasutatava ehitise omanikult elektripaigaldise nõuetekohasuse tõendamist. Tehnilise kontrolli teostaja väljastab selle kohta tunnistuse. Nõuetekohase tunnistuse saamine on ehitise omaniku või valdaja (seega ka ettevõtja) otsene kohustus, mille täitmatajätmine võib kaasa tuua sanktsioonid.

Kõigepealt tuleb kutsuda tehniline kontroll. Tegemist ei ole ettekirjutusi ja trahve tegeva kontrolliga, vaid tehnilise ekspertteenusega, kus elektripaigaldisele antakse hinnang. Tuvastatakse elektripaigaldise amortiseerumistase, korrastamisvõimalused või uuega asendamise vajadus, samuti dokumentatsiooni ja käidukorralduse seisukord. Teenuse mõte on elektripaigaldise ja selle käidu puuduste väljatoomine, et need siis kõrvaldada.

Ülevaatuse järel annab kontrollija aruandes elektripaigaldise kohta hinnangu. Kui vanema ehitise elektripaigaldises ei ole muudatusi ja ümberehitusi tehtud, siis piisab selle kasutuselevõtu ajal kehtinud nõuetele vastavast korrastatusest.

Uute ehitiste elekt-ripaigaldised peavad vastama uutele standarditele. Elektripaigaldist remontida või uuendada võivad ainult asjakohast õigust omavad ettevõtjad (registreeritud majandustegevuse registris). Viimastega suhtlemisel kaitseb tehnilise kontrolli aruanne ehitise omanikku elektrifirmade liiga ulatuslike või ebavajalike tööde eest.

Suurematel ehitistel (peakaitsme nimivool üle 100 ampri) peab elektriga seonduvat organiseerima ja remontima käidukorraldaja. Väiksemate remonditööde lõpetamisel teeb tehnilise kontrolli teostaja lühiajalise järelkontrolli ja väljastab nõuetekohasuse tunnistuse. Kapitaalsete uuendustööde järel on oluline põhjalikum eelkontroll. Selle tellib elektritöid teinud ettevõtja.

Tehniline kontroll tuleb enne kasutuselevõtmist alati teostada nii suurtele kui väikestele paigaldistele. Isegi kui elektripaigaldis võetakse kasutusele osade kaupa, tuleb teha tehniline kontroll. Väljastatav tunnistus annab ehitise omanikule elektripaigaldise ohutuse suhtes kindlustunde.

Tunnistust saab tõendava dokumendina esitada ka tehnilise järelevalve inspektsioonile, kindlustusfirmadele, päästeameti inspektoritele jt selle vastu huvi tundvatele instantsidele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing