Pangatüli kahjustab Poola mainet

Sirje Rank 15. märts 2006, 00:00

Nii hoiatab Poola keskpanga juht Leszek Balcerowicz. Panga juht on sattunud valitsusega teravasse vastuollu, sest tema juhitav pangandusjärelevalve komisjon pole nõustunud blokeerima Itaalia UniCredito filiaalide ühendamist Poola suurimaks pangaks.

Keskpank näeb valitsuse surves rünnakut oma iseseisvusele, mis seab küsimärgi alla Poola kui õigusriigi maine ja kõigutab zloti stabiilsust.

Sama pangavaidlus pingestab Poola suhteid Euroopa Liiduga. Nädal tagasi hoiatas Euroopa Komisjon, et võib Poola kaevata Euroopa Kohtusse, kui Poola jätkab tehingu tõkestamist, mille ELi konkurentsiametnikud on heaks kiitnud.

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet hoiatas aga, et Poola valitsuse katsed kärpida keskpanga iseseisvust võivad ohtu seada riigi eurole ülemineku plaanid. Eile taunis Poola keskpanga iseseisvuse piiramist Euroopa Komisjoni rahandusvolinik Joaquin Almunia.

Euroopa Komisjon andis Itaalia UniCreditorle rohelise tee Saksa panga HVB ülevõtmiseks mullu oktoobris, napp nädal enne Seaduse ja Õigluse partei (PiS) võitu Poola parlamendivalimistel. Selle tehinguga sai UniCredito ka HVB-le kuulunud osaluse Poola suuruselt kolmandas pangas BPH, mille Itaalia pank tahab nüüd ühendada 1999. aastal ostetud Pekao pangaga. Poola pangandusturul tekiks sellega uus liider, mis tõrjuks esikohalt valitsuse kontrolli all oleva PKA Bank Polski.

Poola valitsus on aga klammerdunud 1999. a erastamislepingu klauslisse, mille järgi UniCredito kohustus uutest ülevõtutehingutest Poola pangandusturul hoiduma.

Euroopa Komisjoni siseturu volinik Charlie McCreevy ütles, et erastamislepingu klausel on vastuolus kapitali vaba liikumise põhimõttega. Konkurentsivolinik Neelie Kroes aga kinnitas, et olukorda Poola pangandusturul uuriti tehingu kinnitamise eel põhjalikult ning ohtu konkurentsile ei ole.

Poola peaminister Kazimierz Marcinkiewicz nõuab aga valitsusele õigust tehingut tõkestada. Eile ütles ta, et kui täna pankade ühinemist uuesti arutav pangandusjärelevalve komisjon valitsuse seisukohti ei arvesta, siis valitsus vaidlustab otsuse.

Lisaks tahab PiS luua parlamendikomisjoni, mis hakkaks uurima keskpanga juhtide ja pangandusjärelevalve komisjoni tegevust viimase 16 aasta jooksul, mil enam kui 70% Poola pangandussektorist on läinud väliskapitali kontrolli alla.

Partei juhi Jaroslaw Kaczynski sõnul on see kahjustanud Poola pangandussüsteemi ning riigi suveräänsust. Tema kaksikvennast Poola president on öelnud, et Balcerowiczit ta rohkem keskpanga juhiks ei nimeta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing