Aasta betoonehitiseks valiti TTP kontorihoone Pirital

15. märts 2006, 12:51

Eesti Betooniühing kuulutas täna Kumus konkursi ?Aasta Betoonehitis 2005? võitjaks TTP kontorihoone Pirital.

TTP kontorihoone arhitekt on Meelis Press. Tellija auhinna sai AS TTP, ehitaja auhinna OÜ Roxor Ehitus, betoonitarnija auhinna AS HC Betoon, teatas Eesti Betooniühing.

Arhitektil olid suhteliselt vabad käed. Vähe sellest, et hoone on suurepäraselt ümbritsevasse loodusesse seotud, ei ole ka maja sisekujunduses lihtsaid ja odavaid lahendusi otsitud, vaid eesmärgiks on olnud kvaliteet ja ainult kvaliteet. Konkursi ?ürii tõstis esile julget materjalikasutust hoone fassaadil. On mängitud kahe betooniga: osa konstruktsioone on valmistatud isetihenduvast märgumisefektiga betoonist, osa valgest polümeersest betoonist. Päikesepaistelisel päeval võib heledatel pindadel eristada vaevumärgatavaid toonierinevusi, vihmaga ?ärkab fassaad ellu?. Puhtaid betoonpindu on rohkesti nii sees kui väljas.

Eriauhinna arhitektuuri eest sai arhitektuuribüroo QP Arhitektid (arhitektid Tõnu Laigu ja Tõnu Laanemäe), kes kavandasid AS Coal Terminal peahoone Muuga sadamas.

Vormilt söehunnikut jäljendava hoone seinad on tehtud uudsena mõjuvaist punase pigmendiga valmistatud laudisetekstuuriga betoonelementidest. Põnev ja samas asjalik lahendus, arvestades karme tööstustingimusi, märkis pressiteade. Tänu höövellaudisele on puidu tihe süü väga hästi välja tulnud ? karune struktuur jätab loomuliku, isegi silmapetva mulje.

Eriauhinna arhitektuuri eest sai ka arhitektuuribüroo 3+1 Arhitektid, kus kavandati eramu Magasini kvartalis Tallinnas.

Eramu siseviimistluses on rohkesti viimistlemata betoonpindu, kombineerituna teiste materjalidega. Eramu omanik Märt Aab pöördus ?betooniusku? aastaid tagasi, kui ta veel paneelmaja korteris elas. ?Lõhkusin välja eterniidist sanitaarkabiini ning nähes selle taga ehtsat, puhast betoonpinda, sattusin sellest vaimustusse,? meenutab Aab.

?ürii liikmete arvates on tegemist suhteliselt väikese ehituskrundi keskkonnatundliku ja oskusliku planeeringuga. Eramu siseviimistluses on õnnestunult kombineeritud puhtaid elementpindu pleksiklaasi ja tsingitud metalliga.

Tellija eriauhinna sai Indrek Unt eramu eest Kalda tänaval Tallinnas.

Selles hoones on kasutatud nii palju kui võimalik monoliitbetooni. Lisaks tarinditele on toonitud betoonpinda kasutatud ka sise- ja välimööbli disainis (köögilaud, tööpinnad, vannituba, aiamööbel). Hoonet on raske klassikaliste arhitektuuriterminite alusel hinnata, tegu on pigem kunstiprojekti kui ehitisega.

Indrek Unt kommenteeris: ?Algul oli mõte kasutada ümarat betoonvormi vaid ühe eendi puhul, ent sattusin vaimustusse ning nüüd on kogu maja selline. Ehkki ehitaja leidmine, kes meie mõtted teoks teeks, tundus ilmvõimatu, oli betoonlahenduste välja nuputamine väga põnev!?

Tellijal oli selge nägemus oma kodust, mis andis koostöös arhitektidega väga hea tulemuse. Väga betoonilik ? igal pool avatud ja atraktiivselt eksponeeritud betoonpinnad, leidis ?ürii.

Ehitaja eriauhinna pälvis AS Merko Ehitus Kumu hoone eest.

Sajandi ehitiseks tituleeritud grandioosne muuseumihoone kiitleb ka mahukate betoonivalutöödega. Betoonikuupmeetreilt on Kumu nominentide seas võimsaim. Kahtlemata kulus maa-aluste tunnelite jm rajatiste ehitamiseks betooni väga suurel hulgal, ent keegi ei oodanudki, et niisuguse mahuga hoone oleks tehtud mõnest muust materjalist, näiteks puidust. Samas siseviimistluses ei ole betooni rõhutatud.

?Me ei pea oma betoonrajatiste pärast häbi tundma. Üha enam kasutatakse uudseid insenerlikke ja tehnoloogilisi lahendusi ning põnevaid arhitektuurilisi ideid,? ütles Eesti Betooniühingu juhatuse liige Aadu Kana.

?Aasta Betoonehitis 2005? konkursi ?üriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest - Eesti Betooniühingust (Heiki Meos), Eesti Arhitektide Liidust (Indrek Allmann), Eesti Ehitusettevõtjate Liidust (Tarmo Lige), Eesti Ehitusinseneride Liidust (Vello Otsmaa), Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust (Enno Rebane), Eesti Projektbüroode Liidust (Ilmar Heinsoo), AS-ist Kunda Nordic Tsement (Aadu Kana, ?ürii esimees), samuti ehitusajakirjanike esindajad ? Eva Tammelo ajakirjast Ehitaja ja Teet Reier ajalehest Äripäev.

Tänavusele konkursile laekus 16 tööd. Konkursile sai esitada 2005. a. jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing