Hiina ei nõustu maagi kallinemisega

Peeter Teder 16. märts 2006, 00:00

Hiina valitsus teatas, et ta ei lepi ega nõustu rauamaagi tänavuse kallinemisega, sekkudes nii esimest korda terasetootjate ja kaevandusfirmade vahelistesse kõnelustesse.

Riigi arengu- ja reformikomisjon ütles, et pärast seda, kui terasetootmiseks vajalik tooraine kallines mullu 71,5 protsenti, korjavad kaevandajad tohutuid ja ebamõistlikke kasumeid. Komisjon lubas vastuvõetamatute hindade asjus tegutseda, kaitsmaks Hiina terasetööstust, mis on maailma suurim. Toorainega kauplejate teatel on Hiina juba otsinud võimalusi rauamaagi impordile hinnapiirangute seadmiseks.

Maailma suurimad rauamaagitootjad BHP Billiton, Rio Tinto ja Vale do Rio Doce soovivad tõsta hindu 20 protsendi võrra, et lõigata kasu Hiinas hüppeliselt kasvavast nõudlusest. Nende firmade käive moodustab kolm neljandikku kogu maailma rauamaagi käibest.

Eelmisel aastal sõlmitud käesoleva aastase tarnetähtajaga Austraalia rauamaagi tonn maksis 40 dollarit. Hiina on tänavuseks seadnud Austraalia rauamaagi hinnapiiri 54 dollarile tonnilt ja Brasiilia maagi puhul 70 dollarile tonnilt.

Austraalia tööstus ja maavarade minister Ian Macfarlane ütles Bloombergile, et hind peaks kujunema ilma valitsuse sekkumiseta. "Me oleksime väga mures, kui kehtestatakse hinnapiirid seal, kus peaks toimuma vaba turumajandus," ütles Macfarlane.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing