Leela Lilleorg tegi oma firma unistuse käsul

Marko Liibak 16. märts 2006, 00:00

Leela Lilleorg on viimased 11 aastat pühendunud esmapilgul mehisele alale - lennundusele. Kuivõrd üldse saab tänapäeval eristada naiselikku ja mehelikku elukutset.

Aastaid Eesti ainsas suurlennufirmas karjääri teinud Leela Lilleorule ongi lennundus just "elu kutse". Hiljuti ostis ta koos Eesti partneritega oma praeguse firma Aviareps Balti sakslastelt omanikelt välja ja sai tehinguga uue nimega firma Airline Management OÜ suurosanikuks. Ta esindab Eestis välismaiseid lennufirmasid.

Nüüdseks on ta oma elus niivõrd kaugele jõudnud, et rohkem jagada oma oskusi ja energiat ka ühiskonna heaks.

Lions klubi LC Tallinn Reval presidendina veab ta projekti, mille eesmärk on leida lastekodust pärit noortele tugiisikuid. Leela Lilleorg kinnitab, et heategevus ei võta tükki küljest, vastupidi - annab meeletu jõu.

Miks Te oma osalust ja kontrolli firmas suurendasite?

Need põhjused on palju sügavamad, kui pealtnäha paistab.

Peamine oli äriline eesmärk - et jätkata praeguste klientide esindamist ning tulevikus nende hulka suurendada.

Ühesõnaga, et saavutada rohkem otsustusõigust ja tegutsemisvabadust. Punkt. (Ühe hingetõmbega ja resoluutselt - toim.) Kui ikka ise oled rooli juures, saab ise ka reeglid teha.

Kas isiklikud ambitsioonid - ise juhin ja ise kontrollin - mängisid rolli?

Mingil moel ta küll annab rohkem isiklikku vabadust, kuid isiklikud ambitsioonid pole siin kõige olulisemad. Äris tuleb eesmärkide saavutamise nimel balansseerida kasulikkuse ja meeldivuse vahel. Kui oma äriga alustasin, oli kasulikum, et oleks juures rahvusvahelise kontserni toetus ja teadmised.

Kas Teid on kunagi tahetud vallandada?

Ausalt ei ole. Kahjuks ei ole sellist kogemust.

Kahjuks ei?

Iga kogemus omamoodi rikastab.

Te oleksite kogemuste rikastamiseks nõus enda vallandamisega?

Mnjah. Ma pigem ikka valin elust positiivsemaid kogemusi. Ma ei otsi ekstreemsust ja "ämbreid", et neid lihtsalt läbi elada. Kui aga mingeid selliseid asju peaks elus juhtuma, ma aktsepteeriksin neid üsna kergelt nii, et suudaksin neist üle olla ja omaks võtta. Põdeda nüüd sellepärast küll ei tasu, vaid tuleb leida endas jõudu, et taas edasi minna.

Kas Te ise olete vallandanud või koondanud inimesi?

(Pikk mõttepaus - toim.) On olnud hetki, mil tuli maha pidada tõsiseid vestlusi. Selle tulemusena on inimesed otsustanud ise ära minna.

Pigem olen oma juhtimisstiililt usaldav. Usaldan inimesi ja nende professionaalsust. Olen nii-öelda altpoolt üles juht, kes on kindel, et ta alluvad on pädevad ja saavad ise oma asjadega hakkama.

Olete pimesi usaldav?

Tjah. Öeldakse küll, et usalda, aga kontrolli. Kuid ma ei käi inimestel sabas kontrollimas, mida nad täpselt teevad. Ma kontrollin, kas töö on tehtud ja tulemus olemas. Ei kontrolli ka, kuidas on töö tehtud.

Kas oma äri alustamisel on õigustatud kõikvõimalikud vahendid, kas või nii-öelda tankism?

Kindlasti mitte. Eetika ja ärieetika peab igal juhul olema, nii nagu suhtlemise eetika. Näiteks Taani ajakirjanduse juhtum (islamiusku solvavate karikatuuride avaldamine ajalehtedes - toim.) - sõnavabadus lõpeb seal, kust algab solvamine. Samamoodi on ka ärieetikaga.

Samas minu enda kogemus oma äri alustamisest näitab, et palgatöö ka kõrgetel kohtadel ei võimalda kogeda äri selle kogu spektris. Enda äri alustamine ja edukaks juhtimine on väga rikastav ning hariv kogemus - soovitaksin seda kõigile, kel vähegi selline mõte on peast läbi käinud.

Kas Teis tekitab kadedust, et 1990ndate alguses oli võimalik oma firma luua, kuidas pähe tuli?

Ei tekita. Elu on igas mõttes täis võimaluste ahelaid ning kõik oleneb sellest, kes suudab neid võimalusi rakendada. Vabariigi algusaastatel polnud mina piisaval tasemel, et "sellest pirukast" osa saada ning ma pole üldse sellepärast pahane. Igaühel omad võimalused omal ajal.

Kas äritegevust on kuidagi mõjutanud inimese sooline kuuluvus?

Äritegevust küll mitte. Ma tahan uskuda, et seal ei ole mingeid selliseid emotsioone. Ja enamik minu koostööpartnereid ei ole midagi sellist minu vastu tundnud, eriti julgen seda väita välismaiste partnerite kohta.

Kuigi mõni aeg tagasi võis Eestis naisjuhtide vastu olla teatud eelarvamusi, on seda nüüdseks üha vähem. Võimalus oma positsioone veelgi tugevdada ning ärist ja ühiskondlikust tegevusest aktiivsemalt osa võtma hakata on naiste endi kätes. Naistel on sama palju potentsiaali kui meestel. Naise osa ühiskonnas peaks olema võrdne mehe rolliga.

Kas eelistate töötada mees- või naiskollektiivis?

Mul on õnnestunud töötada päris palju meeskollektiivis või segakollektiivis. Päris naiskollektiivis polegi töötanud ja sellist kogemust ei ole. Meeskonnatöös aga on olulisem kogu meeskonnatunde olemasolu ja sära silmades ning tahtmine midagi koos teha. Ei ole kellegi sugu oluline.

Kuidas suhtute perfektsionismi?

See kipub inimesi pisut piirama. Kindlasti tuleb asju läbi mõelda ja proovida anda endast maksimum. Usun, et iga inimene annab oma töös endast parima ning ei tee midagi nii-öelda ülejala. Seda ma eeldan ka kõigilt oma alluvatelt.

Kui alluv on endast ka 100% andnud, ent läheb midagi halvasti, tuleb talle pigem toeks olla ja aidata tal veast aru saada ja sellest õppida.

Teile meeldib suhelda, kuid miks mitte olla stjuardess?

Mulle meeldib asju luua. Samas pole reglementeeritumat ametit kui stjuardess - iga liigutus, mida tegema peab, on täpselt määratud.

Olete Te valmis uuesti töötama palgatöötajana kellegi alluvuses?

Absoluutselt kindlasti. Ma ei välistaks midagi. Võimalik, et tulevikus töötan mõnel huvitaval alal palgatöötajana või alustan mõne uue oma ettevõttega.

See pole Teie hinnangul mandumine - minna oma ärist palgatööle?

Ei, kindlasti mitte. See pole tagasiminek, kuna iga töö võib olla huvitav. Kuigi mu kauaaegne unistus oli oma firma teha, et pensionipõlves meenutada, mis tehtud sai, pole mul eesmärki olla eluaeg selle ühe firma palgal.

Kas praeguse seisuga oleksite suuteline rantjeena elama?

Vahest see isikliku rullbiskviidi paksus pole praegu nii oluline. Eesti miljonäride topis ma enda teada veel ei ole. See pole ka eesmärk.

Ma ei saaks aga oma iseloomu tõttu niisama koju istuma jääda ning ilma töise tegevuseta aega veeta. Mis tahes tegevus viib mind edasi, iga väljakutse annab jõudu juurde ning uus seatud eesmärk kannustab. Aga rikkust võiks alati rohkem olla, oleks lihtsam elada.

Kes Teile palga määras, ise või aktsionärid?

Ise määrasin ja nii palju kui võimalik.

Nii palju kui tahate või võimalik?

Nii palju kui võimalik. Seoses osaluse suurendamisega firmas palk muutus. Nii naljakas kui see ka pole, muutus palk väiksemaks. Oma äri ajades tunnetad seda asja hoopis teistmoodi. Palk on vaid osa sellest mängust. Rahulolu ja motivatsioon ei ole minu jaoks aga vaid palgast kunagi sõltunud, peamine on eneseteostus.

Leelaga tutvusin põhjalikumalt 2000. aasta sügisel, kui meie teed ristusid Estonian Airis. Sellest ajast peale oleme kogenud koos nii rõõmu kui ka muret. Just see meeskond, mille üks olulisemaid osalisi oli ka Leela, algatas Eestis odavlennurevolutsiooni, viis firma hoopis teisele arengutasemele.

Nüüd oleme küll sellest ettevõttest eemal, kuid meie tegemised on endiselt seotud läbi erinevate äripartnerluste. Mis iseenesest peakski olema kõige parem iseloomustus - üks asi on olla koos töövõtjatega ühes organisatsioonis, teine asi valmisolek partneritena jagada ettevõtlusriske.

Hindan Leelat väga kõrgelt. Tegemist on väga võimeka ja tööka inimesega, kes pidevalt püüdleb täiuslikkuse poole. Nii iseenda oskuste ja võimete osas kui ka oma tegemiste osas. Olen kindel, et Eesti äriringkonnad kuulevad temast veel palju. Leelas on võrdses koguses nii riskijulgust kui ka kaalutletud ettevaatlikkust.

Ta on väga analüütiline ning tugev läbirääkija (vahel ka liialt tugev). Kolleegina meeldiv, juhina nõudlik ja demokraatlik.

Eks igal inimesel ole ka puuduseid ja vaevalt, et Leelagi siin erandiks on. Usun, et ta ise teab neid kõige paremini ja teeb kõik, et neist vabaneda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing