Tallinna superdiil: 150 miljonit murulapi eest

ÄP 16. märts 2006, 00:00

ETV 9. märtsi saadet "Projekt EI" alustas saatejuht Mati Talvik sõnadega: "Täna 62 aastat tagasi purustasid nõukogude pommitajad Harju tänava. Üha vähem on meie hulgas neid, kes on oma silmaga näinud seda omaaegset vilgast ja jõukat äritänavat Tallinna vanalinna piiril. Üha rohkem kasvab peale neid, kellele Harju tänava üks pool ongi noore võsa ja maltsaga kaetud varemed traatvõre taga. Käib diskussioon - hoonestada või haljastada või... "

Tallinn linn on nüüd võtnud nõuks vaidlustele punkti panna: homme kirjutab linn alla Harju tänava kruntide ostulepingud.

Äripäeva meelest maksab Tallinn varasemate halbade otsuste tagajärgede eest liiga kallist hinda - 150 miljonit pisut üle 2000 ruutmeetri suuruse (tulevase) murulapi eest kesklinnas on ilmselgelt üle pakutud summa.

Margus Tinno OÜst Kinnisvaraekspert hindas kruntide väärtuseks poole väiksema summa - 74,8 miljonit krooni.

Tagantjärele targutamisest - ? la miks üldse oli tarvis tagastada endistele omanikele neid krunte, võinuks kohe pakkuda rahalist kompensatsiooni või asendusmaad kusagil mujal Tallinnas - muidugi mingit kasu pole. Või et viis aastat tagasi oleks maade tagasiostmine veel odavam olnud. Aga tehtud vigadest võiks õppida ometi ka linnavõim.

Öeldakse küll, et halbki otsus on parem kui otsustamise pidev edasilükkamine, aga Tallinna keskerakondlasest linnapead Jüri Ratast otsustamise eest küll kiita ei saa, sest ta üritab halba otsust parandada veel halvemaga.

Praegugi on võimalik pakkuda asendusmaad. Isegi kesklinnas leidub veel linnale kuuluvaid suuri, tühje maa-alasid, kus ei tekiks probleeme varemetega ega seataks ka karme ehituspiiranguid nagu vanalinna külje all olevate maatükkide puhul. Soetasid ju praegused omanikud Harju tänava tühjad ja räämas krundid selleks, et need hoonestada. Tallinna linn aga müüb ühtepuhku oma maid-kinnistuid.

Kui võrrelda linna kulusid sellele väiksele maalapile (lisaks tulevad haljastuskulud) muude kuludega linnakodanike heaks, paistab ostu absurdsus teravalt silma. Näiteks on tänavu kogu linna teede ja tänavate ehituseks ja kapitaalremondiks ette nähtud 300 miljonit krooni. Vee-, kanalisatsiooni ja sademeveetrasside rajamist rahastab pealinn ca 121 miljoni krooni ulatuses. Väikeettevõtteid toetab linn 103 miljoniga.

Tehingu absurdsus, sellega kiirustamine, selle põhjendamisest hoidumine ja Keskerakonna varasemgi omakasupüüdlik ärilembesus sunnib arvama, et see tehing ei ole korrektne - 150 miljonist tilgub midagi tagasi parteikassasse. Meediamagnaat Hans

H. Luik on samal arvamusel. Viimases Kuku raadio "Keskpäevatunnis" kahtlustas ta, et 40 miljonit läheb tagasi Keskerakonnale. Luik nimetas tehingut täiesti uueks tasemeks kinnisvaraäris.

Sotsiaalteadlaste ja Avatud Eesti Fondi koostöös äsja valminud uuring "Demokraatia ja rahvuslikud huvi" toob ühe tõsise Eesti demokraatia takistuse ja ohuna välja raha ja poliitika põimumise. Uurijail on õigus, Keskerakonna järjekordne superdiil pealinnas kinnitab seda. Üheparteivõim, Keskerakond ohustab Eesti demokraatiat.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing