Harju tänava kruntide ostutehing haiseb

Aivar Hundimägi 17. märts 2006, 00:00

Täna on hea päev Tallinna juhtivale Keskerakonnale ning Tallinna Harju tänava kruntide omanikele, sest suure tõenäosusega sõlmib linn lepingu Harju tänava kruntide ostuks. Kruntide senised omanikud saavad 150 miljonit krooni. Ma ei tea, mida saab selle tehinguga Keskerakond, aga midagi kindlasti, sest muidu ei maksaks nad kruntide eest turuhinnast kaks korda kõrgemat hinda. Tallinna maksumaksja jääb aga selle tehinguga vaeslapse rolli.

Linnajuhtide põhjendused nimetatud tehinguks on halenaljakad ja viitavad, et tehingu tagamaadest nad rääkida ei saa või ei taha. Näiteks nimetas linnapea Jüri Ratas ühe argumendina, et ta olla TV3 uudistest kuulnud, et Stockmanni kaubamaja kõrvale ehitatavasse tornmajja müüakse ülemise korruse korterit 125 000 krooni ruutmeeter. Selle kõrval tundub Harju tänava krundiomanikele pakutav 70 000 krooni ruutmeetri eest odav.

Jüri Ratase tornmaja näide on ebaõnnestunud. Esiteks ei ole need kaks objekti võrreldavad. Teiseks ei peaks linnapea langetama otsuseid selle järgi, mida ta kuuleb olevat mingi objekti hinnaks. Kolmandaks on imelik, et linnapea peab ühe korteri müügikuulutust otsustamisel olulisemaks, kui linnavalitsuse tellitud ekspertiisi. Firma Kinnisvaraekspert tehtud hindamisakti kohaselt on Harju tänava kruntide väärtus poole väiksem linna pakutust ehk 75 miljonit krooni. Sarnaselt hindas kruntide väärtust Ober-Hausi Kinnisvara hindamisosakonna juhtaja Mare Pavelts kolmapäevases Äripäevas.

Ratas põhjendas 150 miljoni maksmist veel sellega, et õiglane hind selgub ostjate ja müüjate vahelistel kõnelustel. Mulle aga tundub, et selle tehingu puhul istusid läbirääkimiste laua mõlemas otsas need inimesed, kes olid huvitatud kruntide võimalikult kõrgest müügihinnast. Ostjate ehk Tallinna maksumaksjate esindajaid neil läbirääkimistel ei olnud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:50

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing