Kohila tööstuspark ootab kosilasi

Erki Freiberg 17. märts 2006, 00:00

"Praegu on meil detailplaneering tehtud kaheksale krundile, millele tahaks veel selle aasta sees ostjad leida," lausus Kalmet.

6,9 hektari suuruse tööstuspargi esimesed asukad on juba leitud. Tallinnast kolib oma tootmise Kohilasse Tallinna Vineeri- ja Mööblikombinaat (endine TVMK), pealinna tolmu pühib jalgadelt ka Tallinna Pesumaja. Mõlemad ettevõtted plaanivad Kohilas tootmise käivitada selle aasta septembris.

Tallinna Pesumaja juhataja Heiki Kollo sõnul otsustati praegu Mustamäel Laki tänaval asuv pesumaja Kohilasse üle viia, sest niimoodi on võimalik oluliselt vähendada kulutusi. Eriti suur on vahe vee hinnas, mis Kollo sõnul on Tallinnas ja selle lähiümbruses juba üks Euroopa kõrgemaid.

Teine põhjus, miks tootmine teise kohta viiakse, on laienemisvõimaluse puudumine. "Kohilas kuulub pesumajale nüüd piisavalt suur maatükk, millele me saame uue tehase püsti panna," lausus ta.

Kollo sõnul otsiti kohta uuele pesumajale Tallinna lähiümbruse omavalitsustes ligi neli aastat ja Kohila tundus tootmise seisukohast ja omavalitsuse positiivse suhtumise tõttu kõige sobivam.

"Kõik sai kiiresti ja minimaalse bürokraatiaga aetud. Kohe näha, et nad olid meie tulekust huvitatud," lausus ta.

Kollo ei pea pesu vedu Tallinnast 30 kilomeetri kaugusel asuvasse Kohilasse kalliks, sest pesumaja logistiline piirkond on kuni 300 kilomeetrit.

Kohila vallavanema Hillar Kalmeti sõnul on tööstuspargi asukoht ettevõtjatele soodne, sest tööstuspargi külje all jooksevad maagaasitrass, kanalisatsoon ja raudtee. Praegu on ehitamisel veetrassid ja alajaamad.

"Lisaks on meil palju väikesi ettevõtteid, kellelt saab tellida allhanget," sõnas ta.

Ainus asi, mille kohta vallavanem täna midagi konkreetset öelda ei taha, on tootmismaa müügihind tööstuspargis.

"Ei tahaks mingit kindlat summat välja käia, kõik on läbirääkimiste küsimus. Niipalju võiks siiski avada, et igal juhul on meie hinnad pealinna äärealade tööstusparkide hindadest mitmeid kordi madalamad," lausus ta.

Tööjõuprobleemi Kalmet ei karda. "Esimene eesmärk, mille me oleme seadnud, on Kohilast möödasõitvate ja praegu Tallinnas tööl käivate inimeste toomine Kohila ettevõtetesse. Kui te vaid näeksite neid autodevoore, mis hommikuti Tallinna poole ja õhtul tagasi liiguvad," lausus ta.

Lisaks tahetakse Kalmeti sõnul meelitada Kohilasse inimesi pealinnast ja mujalt piirkonnast. Selleks on algatatud mitu suurt detailplaneeringut uute elurajoonide ehitamiseks.

Kohila suurim ettevõte on kontori- ja koolikaupu tootev Smead Eesti AS, mis annab tööd poolele tuhandele inimesele.

Tänavu tööd alustav OÜ Grove Invest vineerikombinaat annab esimeses etapis tööd ligi 250 inimesele, tootmise laiendamisel plaanitakse töökohtade arv kahekordistada. Samal ajal tööd alustav pesumaja annab tööd ligi 50 inimesele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing