Lepingutest taganemine võib tuua kahjunõuded

Paavo Koch 20. märts 2006, 00:00

Kliendil on võimalik esitada kinnisvaraarendajale kahjunõue, kui viimane taganeb pahauskselt hinnatõstmise eesmärgil eelkokkulepetest.

Kinnisvaraarendajate seas levib tava taganeda klientidega sõlmitud broneerimislepingutest või muudest lihtkirjalikest lepingueelseid läbirääkimisi kajastavatest kokkulepetest, kui klient ei ole nõus asja eest kõrgemat hinda tasuma.

Tavapäraselt tagastatakse kliendile ettemaks ning asutakse uutel hinnatingimustel läbirääkimistesse teiste klientidega.

Arendajad on leidnud, et broneerimislepingud, lepingueelsete läbirääkimiste protokollid ja muud sellesarnased läbirääkimisi kajastavad kokkulepped on õigustühised ning ei kohusta pooli millekski.

On tõsi, et kui lepingueelseid läbirääkimisi pidanud isikud ei saavuta kokkulepet, siis läbirääkimistest ei tulene neile õiguslikke tagajärgi. Küll aga ütleb võlaõigusseaduse N 14 lg 3 teine lause, et isik ei või pahauskselt, eelkõige lepingu sõlmimise tahteta läbirääkimisi pidada, samuti neid pahauskselt katkestada.

Samuti peavad lepingueelsete läbirääkimiste pooled läbirääkimiste käigus arvestama üksteise huvide ja õigustega.

Võib väita, et hinna tõstmine läbirääkimiste käigus ja seeläbi läbirääkimiste katkestamine on pahauskne, kui kliendiga on asutud läbirääkimistesse just asja müügiks konkreetse hinnaga ning kui läbirääkimiste esemeks ei ole hind.

Läbirääkimiste käigus on igati põhjendatud teatud kulutuste tegemine asja ostmise ettevalmistamiseks.

Kui arendaja on pahauskselt läbirääkimised katkestanud, võib kliendil tekkida õigus nõuda kahjude hüvitamist, mis on põhjustatud lepingueelsetele läbirääkimistele tuginemisest.

Tõenäoliselt saab läbirääkimiste pahauskse katkestamise korral nõuda ka muude lepingu ettevalmistamisel tehtud kulutuste korvamist.

Vaidluse korral tuleks sellisel juhul tuvastada, kas mingi kulutus oli lepingu ettevalmistamiseks vajalik ning kas ostjal oli mõistlik sellist kulutust ainuüksi läbirääkimistele tuginedes teha.

Siinjuures võiks näitena tuua sisekujunduse projekti tellimise või sisekujunduse ettevalmistamiseks kantud kulud (nt tasu sisekujundajale eskiisi ettevalmistamise eest).

Lepingueelsete läbirääkimiste pahauskse katkestamise korral võib arutleda ka teemal, kas kliendil võib tekkida arendaja vastu näiteks hinnavahe hüvitamise nõue.

Ehk teiste sõnadega: kas klient, kes on sunnitud ostma katkestatud läbirääkimiste esemeks olnud korteri asemel teise samaväärse korteri, on õigustatud nõudma pahauskselt läbirääkimised lõpetanud arendajalt kinnisvara kallinemisest tingitud hinnavahe hüvitamist?

Ammendava kohtupraktika puudumisel ei saa sellele küsimusele kategoorilist vastust anda.

Samas ei ole kirjeldatud nõude esitamine välistatud ning läbirääkimiste katkestamisel tuleks sellise riskiga arvestada. On ilmne, et hinnavahe hüvitamise nõue võib eelpool mainitud võimalikest kulutuste hüvitamise nõuetest kujuneda kordades suuremaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:50
    Otsi:

    Ava täpsem otsing