Bush ei luba lähimatele liitlastele brittidele tippsõjatehnoloogiat

20. märts 2006, 14:02

USAs loodav ülisalajane hävitaja F-35 on ajanud tülli ajanud USA ja Briti valitsuse, kuna USA ei taha avada ligipääsu tipptehnoloogiale.

Britid on väljendanud valmisolekut panustada projekti kaks miljardit dollarit ja osta 150 hävitajat. Nüüd ähvardavad nad, et kui neile tipptehnoloogiale juurdepääsu ei tagata, loobuvad nad lennukite ostmisest, kirjutab Guardian.

Projekti kogumaksumus on 250 miljardit dollarit, F-35 on kõigi aegade kalleim lennuk. Selle ühe mootori töötab välja USA firma Pratt Whitney. Teise tellimus pidi minema USA General Electricule ja Briti Rolls-Royce’ile. Bushi administratsioon kustutas selleks ettenähtud 1,8 miljardit dollarit aga 2007. aasta eelarvest, et leida säästu Pentagoni kuludes.

USA viitab seadusele, mis ei luba loovutada teistele riikidele salajasimaid tehnoloogiaid terroristide kätte sattumise ohu tõttu. Firma Lockheed Martin teeb praegu katsetusi, mille põhjal otsustatakse, kas tehnoloogiat on võimalik loovutada või mitte. USA väidab ka, et britid võivad seal kasutada omaenda uusimaid tehnoloogiaid. Aega nende väljatöötamiseks veel on, sest lennuk ei tule kasutusele enne 2012.-2014. aastat.

Briti kaitseministeeriumi riigihangete minister lord Drayson ütles USA Kongressis, et kui brittidele ei anta ligipääsu salatehnoloogiale, siis nad ei saa neid lennukeid kohandada oma vajaduseks ega saa neid järelikult ka osta.

Suurbritannia on olnud USA ustavaim liitlane nii Iraagi kui Afganistani sõjalistes operatsioonides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing