Laopindadest puudus käes

Kristo Kiviorg 21. märts 2006, 00:00

"Turul jätkub müügipakkumiste defitsiit, mis tuleneb edukast majandusseisust. See omakorda lükkab tagant müügihindu. Ostjatepoolne surve annab müüjatele võimaluse küsida nn homseid hindu ehk tehingud tehakse usus, et kinnisvara on kindel ning tulus investeering," selgitas Pindi Kinnisvara äripindade maakler Atko Väikmeri.

Eriti nõutud on alla 1000 m" suurused laopinnad koos sobiva kontoripinnaga.

"Eriti raske on neil ettevõtjail, kes tahavad kvaliteetset ladu 200-500 m" ulatuses koos 40-100 m" suuruse kontoripinnaga. Kui üldistada, siis müügiturg tervikuna on peaaegu olematu," selgitas Ober-Hausi äripindade spetsialist Ivo Martin.

Ühtlasi prognoosib Martin kriisi süvenemist lähema 3-4 kuu jooksul, kui paljud firmad soovivad oma tootmist vastu suve reorganiseerida. Selleks otsitakse Martini sõnul võimalikke vabu pindu just praegusel ajahetkel.

"Nõudlus seega kasvab, pakkumiste arv aga kuivab kokku. Vähestel laopindade pakkujatel on nüüd võimalus head hinda küsida," sõnas Martin.

Seega on lähikuudel oodata jätkuvat hinnatõusu. Kõige optimistlikum hinnatõusu osas on Pindi Kinnisvara äripindade maakler Atko Väikmeri, kes prognoosib neljandikulist tootmis- ja laopindade hinnakasvu poolaasta lõpuks. Üüritasemete hinnatõusuks aga ennustab ta 15%.

"Eelkõige on see tingitud sellest, et vanad olemasolevad pinnad renoveeritakse ehk nende keskmine kvaliteet tõuseb," lausus Väikmeri.

Kiired arengud erinevate piirkondade vahel Tallinnas ja selle lähiümbruses on endaga kaasa toonud hinnakäärid. Kõrgemad hinnad on moodustunud just arendustegevuste piirkondadesse, milleks on Tallinnast väljuvate peamiste magistraalide ümbrus - Tartu maantee, Peterburi tee ning Pärnu maantee, samuti Tallinna ringtee äärde jäävad alad.

"Hinnakäärid on olemas nii üüri- kui ka müügihindade osas vanemate ja uute tootmis- ning laopindade vahel. Kiireimat hinnatõusu laopindade osas on märgata Mustamäe piirkonnas.

Suur on jätkuvalt nõudlus kvaliteetsete tootmis- ja laopindade osas. Nõudluse vähenemist ei ole märgata," andis omapoolse ülevaate turu hetkeseisust Arco Vara äripindade maakler Toomas Naska.

Kuigi kaasaegsete kommunikatsioonidega varustatud tööstusparkides on lao- ja tootmiskruntide hinnad vahemikus 300-600 krooni ruutmeeter, mis on oluliselt odavam linnapiiril olevatest kruntidest, ei soovita Martin firmadel tehnoparki kolimisega kiirustada.

"Ladude ja logistikakeskuste koht on kindlasti tehnopargis, kuid tööjõumahuka tootmise viimine linnapiiridest välja on küsitav. Kas ikka ollakse nõus kulutama rohkem töötajate transpordile, toitlustamisele, suuremale palgafondile ja maksukoormusele," sõnas Martin.

Vakantseid laopindu on kõige enam saada Kopli ning Kalamaja piirkonnas, vahendas Ober-Hausi äripindade spetsialist Ivo Martin.

Tegu on elamuterohke piirkonnaga, kus on halb ligipääs rasketranspordile.

"Samuti leidub vaba laoruumi ettevõtetel, kellel on olnud tootmis- ja laoruumid omakasutuses, kuid põhitegevus on seoses rentaabluse vähenemisega lõpetatud. Sellised on näiteks külmutusseadmetega varustatud hooned või endised puidutöötlemisega seotud ruumid," sõnas Martin. Enamik neist hoonetest on aga tema sõnul siiski jäänud finantsvahendite puudumise tõttu korrastamata ning üüritaset ei ole võimalik üle 40-50 krooni ruutmeetri eest tõsta.

Oma osa, miks turul vabu pindu vähe ning olemasolevate pindade hinnad kerkivad, on ka veel tõigal, et enamik pakkumisel olevaid pindu on tänapäevastele ladustamistehnikatele jalgu jäänud või on ülalpidamiskulud liiga suured. Uute laopindade rajamist takistab aga kallis hind, pikaajaliselt ei soovi keegi investeeringute riske võtta.

Viimase paari aasta jooksul on juurde arendatud kümneid tuhandeid ruutmeetreid laopinda, kuid sama suur nõudlus püsib ikka veel.

Sellise situatsiooni ja suurenenud nõudluse on tinginud kindlasti ühinemine Euroopa Liiduga, millega kaasnes muu hulgas ka väliskapitali jõuline pealetung, kohalike ettevõtete laienemine, konkurents, ning väga tähtis aspekt on tööjõud, mis dikteerib ettevõtete tegevust.

Võtmesõnadeks on nähtavus, planeeringud, kommunikatsioonid, logistika ja tööjõu kättesaadavus manduvais piirkondades, mis ei vasta antud kriteeriumidele.

Sellistes vähem nõutud piirkondades on üürihinnad renoveeritud laopinna puhul 50-70 krooni ja vanade pindade puhul 5-25 krooni ruutmeetri kohta, uusi pindasid sinna lihtsalt ei rajata.

Pikemas perspektiivis võib näha laopindade ületootmist, millega kaasneb turu rahunemine.

Oodata on, et maa hinnatõus aeglustub või stagneerub, äritegevuse optimeerimiseks viiakse laondus Tallinnast välja, eeldada võib suuremate laokomplekside kerkimist Ida-Virumaale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing