Meediareklaamiturg ületas ühe miljardi krooni

Külli Esko 21. märts 2006, 00:00

Meediareklaamituru 2005. aasta käive ületas, nagu prognoositud, miljardi krooni unelmatepiiri, küündides 1 miljardi ja 145 miljoni kroonini. Kasv võrreldes eelmise aastaga oli 15%.

Turul toimunud arengute taga olid eelkõige muudatused kanalite pakkumises, aga ka uuenenud mängureeglid, mis suunasid reklaamiraha kas ühest kanalitüübist teise või piirasid tüübisisest rahajagajate ringi. Nii alustas Eesti turul tegutsemist Viasati venekeelne telekanal 3+, ilmusid uued ajakirjad: Oma Maitse, [digi], Üks, Ruum jt ning käivitati Raadio 3.

Trükimeediaturule lisandus kolm uut päevalehte: Postimees vene keeles, Tallinnas neli korda nädalas ilmuv eesti- ja venekeelne Linnaleht. Mängureegleid muutsid aga Raadio 2 muutumine reklaamivabaks ning poliitilise välireklaami keelustamine.

Kõige suuremat kasvu näitas siiski internet, tõstes reklaamimahtu 35%. Turu keskmisest suurem kasv oli ka teles (22%) ning ajakirjade turul (16%). Ka ajalehtede turu kasv jäi turu keskmise suurusjärku, olles 14%.

Hoolimata valimisreklaamide välimeediast väljaviimisest näitas ka see turg 2protsendilist tõusu.

Raadio 2 poolt vabaks jäänud 10 % raadioturust mängiti allesjäänud turuosaliste poolt ümber ning lõppkokkuvõttes toodi raadioturule ka hulk lisaraha, mis kokku andis raadio kasvuks 4%.

Rekordilisest, miljardit krooni ületavast aastakäibest suurim osa (44%) kuulus jätkuvalt ajalehtedele ning televisiooni osaks jäi 27%.

Suurim reklaamija oli Procter&Gamble, millele järgnesid reklaamimahtudelt EMT, Hansapank, Rimi Baltic, Tele2 Eesti, Coca-Cola, A-Selver, Elisa Mobiilsideteenused, Reckitt-Benckiser ja L'Oreal. Enamreklaamitud tooteharud on mobiilside, autod ja jaekaubandus.

Käesoleva aasta prognoos näeb ette meediaturu ca 12% kasvu, mis kümne aasta tagusest näitajast 281 miljonit krooni oleks ca miljard suurem ehk 1260-1290 miljonit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing