AEF: Valgevene valimised toimusid üldises hirmu õhkkonnas

Gert D. Hankewitz 21. märts 2006, 16:40

Avatud Eesti Fondi hinnangul olid Valgevene presidendivalimised ebademokraatlikud ning toimusid üldises hirmu õhkkonnas.

Samuti ei olnud fondi sõnul sõltumatutel valimisvaatlejatel, sealhulgas kodanikeühendustel, võimalik vabalt valimisi jälgida.

Ametlikel andmetel sai valitsev president Aleksandr Lukašenka 82% häältest, kuid Moskvas paikneva Levada analüüsikeskuse väitel oli toetus talle ligi 47%. Samad andmed viitavad, et opositsiooni peamise kandidaadi Aleksandr Milinkevitši toetus oli 25,6%. See tähendaks valimiste teise vooru korraldamist.

Avatud Eesti Fondi lähetatud valimisvaatlejad märkisid, et valgevenelased olid valimiste ajal hirmul ning kartsid isegi eravestlustes oma seisukohti avaldada. Lisaks ühekülgsele valimiskampaaniale, kodanike hirmutamisele ja represseerimisele ning riigi jõu kuritarvitamisele valimistulemuste mõjutamiseks on Valgevene ebademokraatlikul viisil takistanud vabaühenduste tegutsemist.

Ka riiki sisenenud valimisvaatlejaid jälgis pidevalt julgeolek, ligipääs valimisjaoskondadele ning häälte lugemisele oli puudulik, kaks Avatud Eesti Fondi lähetatud valimisvaatlejat vahistati ning kuulati üle.

Avatud Eesti Fond plaanis saata Valgevenesse 14 valimisvaatlejat, kellest 11 said viisad. Valimisvaatlejatel ei ole õigust valimisprotsessidesse sekkuda, kuid nende vaatluste ja analüüsi tulemusena saab hinnata, kas valimised on ausad, avatud ja demokraatlikud. Mitmed organisatsioonid ning riigid tunnistasid Valgevene presidendivalimised neile kriteeriumitele mittevastavateks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing