Lääneriigid ei lepi Lukašenka edasijäämisega Valgevene presidendiks

Tõnis Arnover 22. märts 2006, 00:00

Venemaa president Vladimir Putin saatis Aleksandr Lukašenkale võidu puhul õnnitlustelegrammi, kus ta kirjutas: "Olen kindel, et ühiste jõupingutustega suudame edasi liikuda liidu loomise teel ning tagada mõlema riigi demokraatliku arengu."

ELi eesistujamaa Austria välisminister Ursula Plassnik ütles, et EL kavandab Valgevene vastu sanktsioone, et Valgevene juhtkonda veelgi rohkem isolatsiooni jätta, kirjutas International Herald Tribune.

Saksamaa kantsler Angela Merkel on lubanud edaspidi rohkem toetada Valgevene opositsiooni, kuna möödunud valimisi ei saa pidada vabadeks ega ausateks.

End presidendivalimistel võitjaks kuulutanud Aleksandr Lukašenka teatas pressikonverentsil, et Valgevene ähvardamine rahvusvaheliste sanktsioonidega on "absurdne".

"Teil ei õnnestu isoleerida meie riiki, mis asub Euroopa südames," kuulutas ta.

Opositsioon on avaldanud pühapäeval ja esmaspäeval Minski südalinnas meelt presidendivalimiste tulemuste vastu, protestiaktsioonist on osa võtnud 5000 inimest.

Eile hommikul vahistas Valgevene miilits neli opositsiooni juhti, kui nad lahkusid koos teistega Minski südalinnas Oktoobri väljakul toimunud meeleavalduselt. Vahistatud on Aleksandr Dobrovolski, Anatoli Lebedko, Aleksei Janukijevitš ja Valentina Pavelikova.

Opositsiooni teatel on vahistatud kokku paarkümmend opositsiooni pooldajat.

Opositsiooni juht Aleksandr Milinkevitš ergutas oma pooldajaid südalinna jääma pikemaks ajaks.

"Meil tuleb jääda siia püsivalt. Meil tuleb jääda siia võiduni. See on meie väljak, see on meie maa," kuulutas ta.

Diplomaadid ja kodanikuühenduste esindajad avaldasid Financial Timesis kartust, et 12 aastat võimul olnud Lukašenka kasutab järgmist viieaastast mandaati selleks, et opositsiooni ja vaba meediaga lõplikult arved õiendada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing