Kalapüük võib reostuse tõttu kannatada

Erki Freiberg 23. märts 2006, 00:00

Pedassaare juures kasvatab meres sumpades forelli OÜ Poseidon. Viimased viis aastat on igal suvel kasvatatud ligi 50 tonni forelli. Selline kogus kala maksab üle kolme miljoni krooni. Täna on ettevõtte sumpades ligi 6 tonni forelli.

Ettevõtte juhataja Koit Antje on väga mures naftareostuste pärast. "Varem sellist jama polnud. Kui ootamatu naftareostus toimuks suvel ja kanduks sumpade peale, oleks kala surnud ja firma pankrotis," lausus ta. Kalade hukkumine tuleks firmal kahjumiks kirjutada, sest kalakasvatust pole Antje sõnul võimalik riskide maandamiseks kindlustada.

Eliitrajooni Viimsi vallavanema Urmas Arumäe sõnul jälgitakse murega praeguse reostuse liikumist. "Kuidagi tihti on hakanud need õnnetused toimuma. Helesinine unistus oma kodu loomisest ilusa ja puhta mere äärde on viimaste õnnetuste valguses minevikku vajumas," lausus ta.

Arumäe hinnangul on meritsi toimuv transiit viimasel ajal oluliselt kasvanud, mis võib olla ka sagenenud õnnetuste põhjuseks. Samas on riigi reostustõrjevõime vallavanema hinnangul endiselt väga nõrk.

"Kuna riigi reageerimisvõime reostusõnnetuste tagajärgede likvideerimiseks on suhteliselt mannetu, siis seda enam sooviks preventiivset tegevust seaduste ja mitmesuguste nõuete karmistamisega," lausus ta.

Arumäe sõnul puudutab merereostus ettevõtjatest kõige enam kalureid. Eriti haavatav on elu Prangli saarel, kus meessugu teenib elatist just kalapüügiga.

Prangli Kalandusühistu juhatuse liige Aivar Linholm ei pea praegusi suhteliselt väikesi naftareostusi kalapüügi seisukohalt väga ohtlikeks, sest nafta on looduslik produkt, mis kaob ajapikku iseenesest.

Samas näeb ta tõsist ohtu juhul, kui õnnetus peaks toimuma Soomes lahes mõne tankeriga ning vette satuks korraga suur kogus naftat. "Siis võtab kogu lahele paksu kile peale ja kalad jäävad hapnikupuudusesse," ennustas ta.

OÜ Baltreal Invest plaanib Tallinna lahe läänekaldale Merirahu elurajooni kõrvale uue elurajooni ja jahisadama ehitamist. Ettevõtte kinnisvarajuhi Keit Pihli sõnul puudub viimastel naftareostustel oluline mõju rannaäärsete kinnisvaraarenduste hindadele. "Ma arvan, et viimased juhtumid mere äärde elamist soetavale inimesele takistuseks küll ei saa. Probleemid on mõnedes piirkondades, mis asuvad tööstussadamate läheduses," märkis ta.

Pirita TOP SPA asub merest mõnekümne meetri kaugusel. Hotelli juhataja Tõnu Steinberg ütles, et tema oma kabineti aknast naftareostust ei märka ja üldse tuleks selle teema kajastamisel ettevaatlik olla, sest see võimendub tahes-tahtmata.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing