Ligi 100 lennufirmat said eile keelu lennata Euroopa Liitu

Tõnis Arnover 23. märts 2006, 00:00

Et lendamise populaarsus suureneb, mille üheks põhjuseks on odavlennufirmade pakutavad soodsad piletihinnad, siis oli Euroopa Liit huvitatud, et ohtlikke lennufirmasid koheldaks kõigis ELi riikides ühtmoodi.

"Euroopa kodanikel on õigus teada, missugused lennufirmad ei vasta rahvusvahelistele turvanõuetele," ütles Euroopa Komisjoni transpordivolinik Jacques Barrot.

Barrot esitleski eile Brüsselis Euroopa Komisjoni ja kõigi liikmesriikide ekspertide osavõtul koostatud lennufirmade musta nimekirja. A-nimekirja kantud lennufirmadel on täielikult keelatud maanduda ELi riikide lennuväljadel ning vedada nii inimesi kui ka kaupu. B-nimekirja lennufirmadele on tehtud osalisi piiranguid.

"See nimekiri aitab hoida kahtlased lennufirmad Euroopast eemale," ütles Jacques Barrot. "Samuti tagab see, et Euroopa taevas lendavad lennufirmad peavad kõik tagama kõrgeimad ohutusnõuded."

Uute eeskirjade kohaselt peavad lennufirmad reisijaid informeerima, kui näiteks tšarterlennul on kavas kasutada väljastpoolt ELi renditud lennukeid. Samuti on reisijatel õigus saada kompensatsiooni, kui neile on müüdud pilet musta nimekirja kantud lennufirma lennukile või kui seda kasutatakse nende lennul asenduslennukina.

Komisjoni teatel hakatakse musta nimekirja revideerima iga kolme kuu tagant.

Ohtlike lennufirmade nimekirja koostamise algatas Euroopa Parlament eelmise aasta novembris.

"Reisijatel peab olema ühesugune kaitse sõltumata sellest, missugust Euroopa lennujaama nad ka ei kasutaks," ütles Euroopa Parlamendi liige Christine de Veyrac.

Enne seda oli juba neli Euroopa riiki - Suurbritannia, Prantsusmaa, Belgia ja ELi mittekuuluv Šveits - koostanud oma musta nimekirja. Sinna kantud lennufirmadel oli keelatud lennata ainult sellesse riiki, kus see oli musta nimekirja kantud.

Esimesena avaldas musta nimekirja Suurbritannia. Ta tegi seda 2004. aastal, kui lennufirma Flash Airlines lennuk oli Egiptusest teel Pariisi kukkunud tšarterlennul Punasesse merre.

Kokku kuulus nelja riigi nimekirjadesse üle kahekümne lennufirma, mis olid Aasia, Aafrika ja SRÜ riikide päritolu.

Eile avaldatud lennufirmad kuuluvad peamiselt A-nimekirja, millele lennud ELi on keelatud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing