Kauppalehti: Tallinkil on Silja Line`i ostuks pea võimatu Soomest raha saada

23. märts 2006, 11:35

Kauppalehti kirjutab, et kui Tallink ostaks lisaks Superfast laevadele ka Silja Line`i oleks tal tehingu rahastamiseks Soomest pea võimatu kapitali saada.

Attica Holding`ule kolme kiirlaeva eest 310 miljoni euro (4,85 miljardit krooni) maksmine ei too häid tulemusi näitavale Tallinkile Soome majandusajalehe hinnangul probleeme. Tallinki investorsuhete juhi Peeter Roose sõnul rahastatakse laevade ostmist nii omakapitali kui ka osaliselt pangalaenude arvelt.

Samas teeb hiljutine ost Silja Line`i omandamise raskemaks.
Pärast kolme kiirlaeva ostmist langeb Tallinki omakapitali osakaal kogukapitalis umbes 35 protsendi ja võlakordaja tõuseb 75 protsendini. Neid näitajaid võib veel heaks pidada.

Silja Line`i ostu korral muutuvad aga need näitajad radikaalselt. Isegi kui laevafirma eest makstakse vaid selle substantsväärtus (umbes 200 miljonit eurot), saadakse sellega kaela ka firma ligi 300 miljoni euro suurune võlakoorem, kommenteeris lehele olukorda Balance Consulting tegevdirektor Ari Rajala.
Selle tulemusena langeks Tallinki omakapitali osakaal kogukapitalis umbes 20 protsendini ja võlakordaja hüppaks üle 300 protsendi.

Selliste näitajate alusel oleks Tallinkil Soomest laenu saada praktiliselt võimatu, kui tegemist ei oleks riskikapitali rahaga.
Soome pangad peavad maksimaalseks võlakordajaks, mille puhul ettevõtte tegevust rahastatakse umbes 200 protsenti. Laenuvõtja omakapitali tase peaks aga olema vähemalt 35 protsendi ringis.

Tallinki eduks peetakse Eesti odavat tööjõudu, mis annab ainuüksi konkurentide ees 10 protsendipunkti võrra parema efektiivsuse.
Lisaks toetab investeeringute tegemist Eesti tulumaksuseadus, kuna ettevõtete kasum maksustatakse vaid siis kui see dividendidena firmast välja võetakse.
Sellest tulenevalt jääb firmadel laenude teenindamiseks ja investeeringute tegemiseks rohkem raha kätte ja põhimõtteliselt kannatavad firmad võrreldes Soome ettevõtetega ka suuremat võlakoormat, kirjutas ajaleht.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing