Filipiinid ekvaatori juures - 7107 eksootilist paradiisisaart

Margus Raha 24. märts 2006, 00:00

Ligi kümne miljoni inimesega Filipiinide pealinn Manila asub põhjapoolseimal ja suurimal, Luzoni saarel. Suuruselt teine on kahe Eesti mõõtu Mindanao, Filipiinide lõunapoolseim osa. Keskele jääb Visayase arhipelaag, kuhu kuuluvad turismiprospektidest tuntud kohalikud turismimekad - Cebu ja Boracay saared. Samuti on riigi keskosas kõige metsikuma loodusega Filipiinide äärepost Palawani saar.

Mindanaos ja selle keskuses Davao Citys elab suurem osa riigi moslemitest, neid hüütakse morosteks. Mindanao oli osa kunagisest Sulu sultanaadist, islamiusk jõudis sinna araabia misjonäride kaudu 1380. aastal. Enamuses on Filipiinid katoliiklik maa, kuulus Portugali meresõitja Fern?o de Magalh?es maabus sealsetel randadel 1521 ja tõi kaasa ristiusu. Moslemeid on täna kogu rahvastikust viis protsenti.

Manilast pooleteisetunnise lennusõidu kaugusel asuvat Davaod loetakse pindalalt üheks maailma suurimaks linnaks. 2400 ruutkilomeetril ehk pea Saaremaa suuruses linnas on elanikke küll kõigest Eesti jagu.

Davaod kroonib Filipiinide kõrgeim mägi Apo vulkaan (2954 m). Linna ja ümbrust ilmestavad vulkaani jalamil asuvad tsitruste, banaanide, mangostanide jt troopiliste puuviljade istandused. Eelkõige on sealne piirkond tuntud haruldase, ühe maailma suurima kotka - rahvuslinnuks oleva filipiinide kotka järgi. Sama haruldane on ka orhidee waling-waling.

Kohalike hõimude rägastik - bagobod, manobod, bilanid jt - ei saa sageli keelelisest üksteisest aru ja peab kasutama riigikeelt tagalogi või inglise keelt. Davao linnapilti ilmestab valgete nägude täielik puudumine, erandiks mõni pubiomanikust iirlane. Peamised turistid saabuvad lähiriikidest nagu Jaapan, Hiina, Korea.

Samuti on Davaole iseloomulik hullumeelne liiklus - tavaautode kõrval kohtab tänaval ohtralt džiibilaadseid furgoone ja kaetud külgkorviga mootorratast meenutavaid tritsikleid. Suunatuledest ei teata midagi, linnas pidavat olema vaid 15 valgusfoori, kuid avariisid märgata polnud.

Meie mõistes on Davao odav, näiteks maksis väga maitsev õhtusöök kohalikus restoranis kümmekond krooni, taksosõit nagu Tallinna kesklinnast Viimsisse 15-20 kr. Igal pool, näiteks kaubanduskeskustes on ranged turvakontrollid, kes sisenemisel otsivad, ega külastajal pommi kaasas ole. Kohalikud inimesed on samas ülimalt sõbralikud, lahked ja vastutulelikud.

Lend Manilast Palawani keskusesse Puerto Princessasse kestab poolteist tundi. Turismibrošüürid kirjeldavad Palawani kui loodusparadiisi ja selles on neil täielik õigus. Ka tuntud prantsuse okeanograaf ja merebioloog Jacques Cousteau ütles, et Palawan on kõige ilusam paik, mida ta eales on uurinud.

Saarel võib leida nii metsikut vihmametsa haruldaste looma- ja taimeliikidega, koopaid maa-aluste jõgedega, järske lubjakivikaljusid, maalilisi kraatrijärvi kui metsikuid randu. Lisaks rikkalik mereelustik.

Näiteks Tubbataha Reef Marine Park on haruldane atoll, kus allpool merepinda on ligi 11 000 km" korallriffe ülimalt mitmekesise mereelustikuga.

Palawanis on leitud koopainimeste 40 000 aasta vanuseid säilmeid. Arvatavasti tulid nad Borneo saarelt, kuna sel ajal ühendas neid kahte saart maismaasild. Palawani nime päritolu kohta on kaks varianti. Mõnede arvates tuleneb see hiinakeelsest fraasist pao lao yu, mis tähendab "ilusate sadamate maa", teised pooldavad versiooni, et sõna Palawan pärineb hispaaniakeelsest sõnast paraguas ehk "vihmavari", mis viitab saare suletud vihmavarju kujule.

Palawanist põhja suunas asuv Busuanga saar on tuntud laevavrakkidele sukeldumise paik. Busuanga külje alla jääb 19hektariline Dimakya saar türkiissinise vee ja puudervalge liivarannaga. Väikesaarele viib Busuangast paat, enne mida tuleb võtta ette džiibiretk lennujaamast läbi džungli jõesadamasse. Paat sõidab alguses mööda mangroovidega palistatud jõge suudmesse ja edasi juba merele.

Dimakya saar on tuntud kahe tõmbenumbri poolest: laevavrakk ja merilehm. Saare läheduses asub Teises maailmasõjas põhja lastud Jaapani sõjalaeva Kyokuzan Maru vrakk, mis on sukeldujatele tõeline maiuspala.

Teise maiuspala, merilehma dugongi nägemiseks ei pea sukelduma, piisab lihtsalt saart ümbritsevas meres snorgeldamisest. Sel üliharuldasel, ligi kolme meetri pikkusel ja kuni 500 kg raskusel olevusel on vaalasaba ja pisikeste silmadega pea.

Kevadel võib Dimakya saarest veidi kaugemal, korallrifist eemal kohata ka maailma suurimat kala vaalhaid ja koos temaga ujuda ning tunnetada oma väiksust. Vaalhai toitub nimelt planktonist ja on inimesele ohutu.

Korallide ja kirevate rifikalade ilu nautida, seepiaid ja merikilpkonni ning hiidkarpe vaadelda saab ka Dimakya ümbruses lihtsalt snorgeldades. Saarel matkates näete puu otsas rippuvaid lendkoeri ning liival lesides tekib ilmselt mõte, et miks on küll vaja külma Eestisse tagasi minna…

Kel tulebki tahtmine stressirohkest argipäevast välja saada, soovitan lennata Manilasse Hong Kongi kaudu ja peatuda paar päeva ka seal. Parim aeg Filipiinide külastuseks on detsember kuni veebruar, mil seal on jahedam ja kuivem. Maist oktoobrini aga tabab saari mussoon, mis toob kaasa rohkelt vihma.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing