Sead võimul, las koerad hauguvad

Raimo Ülavere 24. märts 2006, 00:00

Mulle meeldivad Briti kirjaniku George Orwelli romaanid "Loomade farm" ja "1984" - kuni nad on fiktsioonid. Keskerakond alates juhtidest kuni väiksemate kannupoisteni on neisse raamatutesse nii kiindunud, et rakendavad fiktsiooni päris ellu.

"Neli jalga hea, kaks jalga halb!" skandeerisid loomad farmis. Kõik, kes pole Keskerakonnast, selle sponsor või erakonna sõpruskonnast, ei kõlba meile, teatavad need tänapäevased sead (selgituseks: "Loomade farmis" olid võimuklikis sead). Lääne-Tallinna Keskhaigla juhiks valitakse abilinnapea sõbranna mees, kellel puudub meditsiinijuhi kogemus ja kelle ärikogemuseks on kahjumisse hääbuv väike spordipood. Pärnu keskerakondliku linnavõimu ajalehte hakkab kirjastama keskerakondlane, linnapea Mart Viisitamme endine töökaaslane. Tallinna parkimist hakkab korraldama Falck, kes on juba aastaid võtnud linnalt korralikult matti; kes võidab konkursid ikka Keskerakonna võimu ajal ja kelle osanik Urmas Sõõrumaa on erakonna suursponsor.

"Kõik loomad on võrdsed. Kuid mõned loomad on veelgi võrdsemad," täiendas siga Benjamin farmis seinale kirjutatud reeglit. Maksumaksja raha on selleks, et oma populistlikke valimislubadusi ja sõprade kukrut täita, kirjutaks sinna tänane Benjamin. Tallinn ostab kaks korda turuhinnast kallimalt Harju tänava krundid, seejuures ei hoolita suurt ka kohtuvõimust - haljastuskonkurss kuulutatakse välja veel enne, kui kohtuvaidlus ostu-müügi üle on lõppenud. Las koerad hauguvad, seakaravan läheb edasi.

"Suur Vend jälgib sind." Analoogia Keskerakonna valimisplakatitega on silmnähtav, lause siiski on pärit romaanist "1984". Tallinnas hakatakse kord kuus kontrollima volikoguliikmete arvutite sisu, piiratakse volinike ligipääsu istungite infosüsteemile. Issanda loomaaed on kirju ja valimiskastide juures on inimesed veel vabad.

Sigadustega hakkama saanuid ei tohiks enam molli ligi lasta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing