Soomes kerge langus

Romet Kreek 24. märts 2006, 00:00

Soome aktsiaturul nägi eilne päev kehvem välja, kui oleks põhjust olnud. Pilt olnuks vähem kurb, kui ettevõtted poleks dividende maksmas. Helsingi börsiindeks langes 0,5 protsenti, 9316 punktile.

Neste Oili aktsia hind langes 4,3 protsenti, 26,40 eurole. Aktsia languse põhjuseks on see, et eile ostetud aktsiad ei anna enam õigust 80eurosendisele dividendile. Aastaga 10,6 protsenti tõusnud aktsiat on osa investoreid soetanud seetõttu, et tegu on nn naftakompaniiga. Paraku töötleb ettevõte naftat ja tegeleb selle turustamisega, mitte ei ammuta naftat ega oma naftavälju. Seetõttu pole ettevõttel vähematki põhjust rõõmustada nafta hinna tõusu üle, kuigi just see tekitab investorite huvi aktsia vastu. Ettevõtte hinna/kasumi suhe on 10,2, kuid selle aasta kasumiootuste põhjal oodatakse suhtarvu kasvu 14,3-le. See tähendab, et aktsia peaks muutuma vähem atraktiivseks.

UPM-Kymmese aktsia hind kukkus 5,5 protsenti, 19,60 eurole. See ettevõte maksab dividendiks 75 eurosenti aktsia kohta. Aastaga 21,8 protsenti tõusnud aktsia on liiga kõrgelt hinnatud (hinna-kasumi suhe 39). Prognoositava kasumi alusel on ettevõte mõistlikumalt hinnatud (P/E 20,1), kuid mitte odav.

Põhjanaabrite lipulaeva Nokia aktsia on aastaga tõusnud 46,6 protsenti. Aktsia hinna-kasumi suhe on 20,5, prognoositud kasumi põhjal aga 18,3. Mida madalam on ettevõtte hinna-kasumi suhe, seda odavamaks võib aktsiat pidada. Väga madalalt hinnatud ettevõtetel võib aga mõni viga küljes olla. Suhtarv näitab, mitu aastat peab ettevõte praeguses tempos kasumit teenima, et katta ära aktsia eest välja käidav hind.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing