Ühte panka pole mõtet armuda

Raivo Sormunen 24. märts 2006, 00:00

Oma kogemustest võin kinnitada, et ühte panka kiindumine ei pruugi olla kasulik rahakotile.

Eesti pangandusturul on olnud võitjad need, kes on suutnud inimesi veenda, et nende juurest saab kõige parematel tingimustel laenu või muul moel krediiti. Vähetähtis pole ka esmaste õppelaenuvõtjate enda juurde meelitamine, kuna see on tavaliselt paljude noorte jaoks esimene tõsisem kokkupuude pangaga.

Olen kuulnud arvamust, et panga vahetamine on raske protseduur ja seetõttu ollakse ühele pangale ka üldjoontes truud. Seega pangal on vaja ainult klient õnge otsa saada ja nii talle terve elu kõiksugu teenuseid (laenud, säästud, kindlustused jne) müüa.

Toon aga sellise näite. Oletame, et sul on kodu-töö trajektooril välja valitud pood, kust ostad enamiku oma toiduainetest. Samas on selles kohas lihatoodete valiku, kvaliteedi või hinnaga lood halvasti. Tõenäoliselt ostad liha silmagi pilgutamata mujalt.

Sama loogika järgi võiks inimesed käituda ka pankade valikul. Kui ühest pangast saab kõige soodsamalt laenu, siis teises võivad olla kõige madalad teenustasud, kolmas võib aga pakkuda kõige laiemat ja odavamat võimalust raha investeerimiseks. Tasub olla paindlik.

Võtame näiteks kõige tavalisema teenuse, milleks on internetimaksed. Keskeltläbi kulub ühe tehingu tegemiseks 0-6 krooni. Juhul kui ühes kuus teha viis makset, võiks aastane kulude erinevus olla olenevalt pangast 200-300 krooni. Ääremärkusena olgu öeldud, et kõige mõttekam on maksta arveid püsimaksekorraldusega. See on üldjoontes odavam (tavaliselt tasuta), energiasäästlikum (pank maksab sinu eest) ja sobib eriti neile, kes ei suuda arvete maksmise tähtaegu meeles pidada.

Ka investeerimise puhul võiks kalkuleerida, millist (investeerimis)panka eelistada. Siin tuleks mõelda oma investori profiili peale. Kui investeeritakse regulaarselt vaid fondidesse, on mõttekas vaadata, kus pangas annab teha kõige soodsamalt püsimaksekorraldusi enda valitud fondi.

Pidevalt aktsiatega kaubeldes on aga äärmiselt tähtis tehingukulude jälgimine. Kui aga tehinguid tehakse harva, tasub jälgida, kui suur on väärtpaberikonto hooldustasu.

Kellele aga on kõige tähtsam mugavus, selle jaoks on vaid ühe panga valik õigustatud. Ühes pangas on mõttekas ajada asjad ära ka neil, kel kokkupuuted pangaga on harvad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:51
Otsi:

Ava täpsem otsing