Balti riikide börsid avasid investeerimisfondide keskuse

Annika Matson 24. märts 2006, 09:42

Tallinna, Riia ja Vilniuse börsid avasid täna investeerimisfondidele ja investoritele suunatud Fondikeskuse, teatas Tallinna börs.

Fondikeskuses avaldatakse Balti riikides avalikult pakutavate fondide infot ühtsetel alustel ja võrreldaval kujul.

Fondikeskus aitab muuta fonde puudutava informatsiooni läbipaistvamaks ning investeerimisotsused lihtsamaks. Fondikeskusega on liitunud 71 fondi, neist 22 Eesti, 13 Läti, 9 Leedu ja 27 Soome fondi, fondikeskus on asub internetiaadressil: www.omxgroup.com/balticfunds

Tallinna, Riia ja Vilniuse börside ühine Fondikeskus aitab fondivalitsejatel esitada informatsiooni fondide kohta võrreldaval kujul ühisel Balti börside internetilehel. Kõik Fondikeskuse leheküljel olevad näitajad on arvutatud ühtsete reeglite ja valemite alusel. Fondikeskuse avamisega suureneb börside hinnangul fondide poolt edastatava ja avalikustatava informatsiooni kvaliteet.

Tallinna börsi juhataja Kaidi Oone sõnul on just andmete võrreldavus peamiseks Fondikeskuse plussiks. 'Fondikeskuse avamisega läks fondide võrdlemine selgemaks, sest võrdlemise ja arvutamise reeglid ühtsustati kõigil kolmel Balti börsil. Läbi Fondikeskuse on investoritele kättesaadav maksimaalne informatsiooni hulk, mis peaks aitama teha ratsionaalseid ja pikaajalisi investeerimisotsuseid,' lisas Oone.

'Baltimaade ühine Fondikeskus on kasutajasõbralik abivahend investoritele, sest avatud keskkonnas on kerge jälgida ja võrrelda erinevaid investeerimisfonde. See suurendab Balti väärtpaberiturul pakutavate fondide nähtavust ja läbipaistvust, mis loodetavasti kasvatab veelgi fondidesse investeerimist,' sõnas OMX Balti turgude president Johan Rudén.

Lisaks fondi igapäevasele infole, fondiosaku puhasväärtusele (NAV), avaldatakse Fondikeskuses ka fondide ajaloolised väärtused, tutvustused, investeerimispõhimõtted ning tasud. Samuti on võimalik graafiliselt jälgida fondiosaku väärtuse ning fondi mahu muutust investori poolt valitud ajaperioodil.

Fondikeskusega liitunud investeerimisfonde on võimalik sorteerida lähtuvalt fondi tüübist (aktsiafondid, segafondid jne), fondi päritoluriigist, riigi alusel kus fond on avalikult pakutav ning fondivalitseja alusel. Fondikeskuse veebilehekülge on võimalik lugeda neljas keeles - eesti, läti, leedu ning inglise keeles. Samuti on võimalik fondi andmeid kuvada lisaks fondiosaku tegelikule valuutale neljas valuutas - kroon, latt, litt ning euro. Fondid võivad Fondikeskusega liituda sõlmides börsiga kas noteerimislepingu või info levitamise kokkuleppe.

Pensionifondide info selles keskuses kajastatud ei ole.

Baltimaade Fondikeskusega on liitunud järgmised fondivalitsejad: Baltikums Asset Management, Evli Fund Management Company (kohalik levitaja Suprema Securities) Finasta Investiciju Valdymas Hansa Asset Management Hansa Fondi Investiciju Portfeliu Valdymas JT Investiciju Valdymas Parex Asset Management IPAS Sampo Baltic Asset Management Sampo Rahastoyhtiö (kohalik levitaja Sampo Baltic Asset Management) SEB Unifondi SEB Ühispanga Fondid Trigon Funds

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing