Kas vara on uhkuse või häbenemise asi?

ÄP 27. märts 2006, 00:00

Justiitsminister Rein Lang tegi möödunud nädalal ettepaneku avalikustada pangajuhtide varanduslik seis.

Äripäeva meelest on see hea mõte - see aitaks edaspidi vältida Eestis Hanschmidti tegemist ehk muudaks meie ärikeskkonna läbipaistvamaks.

Ettepaneku üks ajend on eksühispankuri, Tallinki ühe praeguse suuromaniku Ain Hanschmidti kahtlased tehingud: Hanschmidt soetas oma osaluse Tallinkis Ühispanga laenudega.

Tehingute uurimiseks kokkukutsutud komisjon ei öelnud välja, mida ta neist tehingutest arvab - ja komisjoni juhi, justiitsministeeriumi asekantsleri Urmas Volensi sõnul ei olnudki see komisjoni ülesanne -, kuid ettepanek ise on käsitatav hinnanguna. Läbi lillede, kahjuks. Otseütlemine aitaks ju samuti suurema läbipaistvuse saavutamisele kaasa.

Toimetus ei riputaks ka majanduslike huvide deklaratsioone ainult finantsinspektsioonile kättesaadavasse veebikeskkonda - niimoodi pole ju avalikustamisega tegemist.

Praeguses juriidiliselt-on-kõik-korrektne-olukorras on muidugi iga samm olukorra suunas, mis oleks nii juriidiliselt kui ka eetiliselt korrektne, tervitatav.

Toimetus aga astuks veel ühe sammu - kehtestame kohustuse avalikustada oma varanduslikud huvid kõigile, mitte ainult pankuritele. Sest äri ühe osapoole n-ö röntgeniaparaadi all läbivalgustamisest ei piisa, et jõuda jälile mitme osapoole sellisele sümbioosile, mis on küll osapooltele endile kasulik, ent mis riivab seaduste mõtet ja/või üldsuse õiglustunnet.

Pankurid ei ole ministri ettepanekule vastu, vaid on nõus teemat pangaliidus arutama. Näiteks Hansapanga juht Erkki Raasuke ei näe avalikustamises mingit probleemi ning on nõus oma majanduslike huvide deklaratsiooni kohe avalikustama. Samamoodi võivad asjasse suhtuda teisedki ettevõtjad. Toimetuse meelest on seadusekoostajad ise liialt ettevaatlikud - asi võib-olla lihtsam, tarvitseb inimeste arvamust avalikult küsida.

Vara peaks olema rohkem uhkuse kui häbenemise asi, eriti kui see on saavutatud kõverteid kasutamata. Paljude ärimeeste jaoks on tugev varanduslik seis lausa prestiiži küsimus ja nad on pigem huvitatud, et avalikkus ka sellest teaks - näiteks Urmas Sõõrumaa.

Alati ei tähenda avalikkuse ees varandusega eputamine küll, et ettevõtjad on jõukaks saanud just seadustes näpuga järge ajades - nagu hiljem on selgunud, on neil sageli kohalikud võimumehed ja suuremadki poliitikud mingil moel abiks olnud. Üks ilmekas näide on siin Tallinna linna parkimiskorralduse hanked, mis sujuvalt Falcki kätte jõuavad. Korruptiivne ämblikuvõrk katab paraku suuremat osa Eestist.

Sellele on vastumürk olemas. Toimetus meenutab siin ka oma ettepanekut avalikustada kõigi maksumaksjate maksutulud. Omal ajal leidis see tugevat vastuseisu ning pole praegugi, nagu kõrvalveerust poliitikute arvamusi lugedes võib näha, populaarne. Need kaks asja kokku - maksutulude ja varanduslike huvide avalikustamine - on tõhus vahend, mis aitab ühiskonda tervikuna läbipaistvamaks muuta. Laiem diskussioon sel teemal on kindlasti vajalik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing