Tallinkis liikusid suured aktsiapakid

Romet Kreek 27. märts 2006, 00:00

Tallinki aktsia hind langes reedel 1,08 protsenti, 71,82 kroonile (4,59 eurole). Aktsiaga tehti 59 tehingut ja 16,3 mln kroonine käive. 226 529 Tallinki aktsiast, mis omaniku vahetasid, liikus suurem osa neljas suures tehingus. Kõik suured tehingud tehti 4,60 euroga - 2 korda 25 000 aktsiat, 100 000 aktsiat ja 40 432 aktsiat.

Baltika aktsia hind langes 0,99 protsenti, 218,43 kroonile (13,96 eurole), seda 1,8 mln kroonise käibega. Baltika teatas kavast maksta aktsionäridele dividendiks kaks krooni aktsia kohta. Dividenditootluseks teeb see reedese sulgemishinna pealt 0,92 protsenti, mis pole just supertootlus. Samas ei saa selles Baltikat kui ettevõtet süüdistada. Vaevalt, et investorid ostsid mullu aktsiat dividendi saamiseks.

Läinud aastal tõusis Baltika aktsia hind 600 protsenti, mis peaks iga vähegi ambitsioonika investori unistustetootluseks sobima. See aga on ajalugu, aktsia hind on kõrge ja selle tõttu pole dividenditootlus kõrge. Baltika maksis aasta tagasi dividendiks 0,75 krooni aktsia kohta - ettevõte on oma poolt näidanud dividendi tõstes positiivset arengut.

Kuid miks peaks üldse eelistama aktsia ostmist fondiosaku ostmisele, eriti kui ettevõtte ja aktsia käekäiku ei viitsita jälgida. Muide, ka fondide käekäiku peaks jälgima. Kuigi aktsiafond hajutab riski paljude aktsiate vahel ära, kehtib ka fondi investeerides põhimõte, osta madalalt müü kallimalt. See nõuab ise fondil silma peal hoidmist. Selleks on nüüd hea võimalus.

Kolm Balti börsi tegid ühtse internetikeskkonna, kus saab mõningate fondide osas ülevaate. Keskusest ei leia meie maaklerifirmade ja pankade vahendatavate välisfondide infot, seda peab vaatama iga vahendaja kodulehelt. Seetõttu ei maksa sealt oodata Lääne-suunaliste fondide infot, sest meie varahaldusettevõtted ei ole selliseid fonde loonud. Seetõttu on sealne fondide valik natuke vildakil Kesk- ja Ida-Euroopa suunas. Ka pensionifondide kohta ei leia sealt infot, selleks on Pensionikeskus. Võimalik, et fondiinfo parem esitamine populariseerib rahapaigutusi börsidele fondide vahendusel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing