Tööstusettevõtte finantseerimise meetodi valik sõltub soetatavast varast

Silver Kuus 27. märts 2006, 00:00

Krediidi planeerimise esmase ülesandena tuleb ettevõtjal välja valida konkreetne investeerimisobjekt - seade, tootmisliin, transpordivahend, IT-riistvara vms.

Klassikalise lähenemise alusel tuleks kõik teisaldatavad, hea likviidsuse ning tagatisväärtusega põhivahendid finantseerida liisinguga ja kinnisvaraobjektid ning komplektsemad tööstuslahendused pikaajalise pangalaenuga. Keerukamate investeerimisobjektide puhul on finantseerimislahendustesse kätketud mitmed finantseerimisteenused: pangagarantiid, liising, pangalaen, struktureeritud võlakirjad jmt.

Rahastamisotsuste kujundamisel on finantseerija jaoks esmatähtsad kliendi krediidiväärus ning pakutavate tagatiste väärtus. Ettevõtjal tuleb arvestada, et iga krediit eeldab ettevõtjapoolset omafinantseeringut, mis üldjuhul on vahemikus 10-30% investeeringu kogumaksumusest. Ettevõtte enda ebapiisava omafinantseeringu korral võib rahastamise korraldamiseks kaasata täiendavaid lisatagatisi.

Finantseerimise periood sõltub investeerimisobjekti majanduslikult põhjendatud kasutuseast ning ettevõtte rahavoogudest. Mida pikem on investeerimisobjekti kasutusiga, seda pikem on reeglina ka finantseerimisperiood. Investeeringu rahastamisega seotud raha hind ehk intress on üldjuhul kooskõlas finantseerimise riskiga. Võõrfinantseerimise kaasamisel tuleb ettevõtjatel kindlasti arvestada ka rahastamise korraldamise kuludega, mis sõltuvalt finantseerimisteenusest on vahemikus 0,10-1,50% investeeringu kogumaksumusest.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing