Eesti ja Norra välisministrid kohtusid.

27. märts 2006, 16:49

Täna kohtus Norras lühivisiidil viibiv välisminister Urmas Paet oma kolleegi Jonas Gahr St¸rega.

Kohtumisel olid arutelu all kahepoolsed suhted, Euroopa Liiduga seonduvad teemad, muuhulgas energeetika ning olukord Ukrainas, Valgevenes, Afganistanis ja Iraagis. Minister Urmas Paeda sõnul on Eesti koostöös Põhjamaadega huvitatud osalemisest võimalikes Põhjamõõtme ühisprojektides Venemaaga.

Kahepoolsete suhete puhul tõdesid pooled, et need on väga head ja töised ning koostöö ja infovahetus on tihe. Norra välisministri Jonas Gahr St¸re sõnul on Eesti ja Norra suhted jõudnud sinnamaale, kus juhtivaks jõuks nende edendamisel pole enam valitsused, vaid inimesed.

Eesti ja Norra kolleegid avaldasid rahulolu, et Riigikogu ratifitseeris 22.
märtsil Euroopa majanduspiirkonna (European Economic Area – EEA) ja Norra finantsmehhanismi raames eraldatava toetuse rakendamist käsitlevad memorandumid. “Nüüd on võimalik selle protsessiga sujuvalt edasi minna ning avada projektikonkurss,” sõnas Paet.

Euroopa majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismi eesmärk on aidata kaasa majandusliku ja sotsiaalse ebavõrdsuse vähendamisele ELi uutes liikmesriikides. Eestile eraldatavate vahendite maht aastatel 2004 – 2009 on kokku 480 miljonit Eesti krooni. Seda toetust plaanib Eesti kasutada eelkõige kultuuripärandi hoidmiseks, keskkonnakaitseks ja tervishoiu arendamiseks.

Eesti ja Norra välisminister vahetasid mõtteid Euroopa Liidu Põhjamõõtme üle, kinnitades, et mõlemad riigid on huvitatud aktiivsemast osalemisest Põhjamõõtme projektides. Välisminister Urmas Paeti sõnul on Eesti põhilised huvid selle initsiatiivi raames Läänemere ja selle keskkonnaseisundi parandamine ning infrastruktuuriprojektide elluviimine. Paet märkis, et Eesti on koostöös Põhjamaadega huvitatud osalemisest võimalikes Põhjamõõtme ühisprojektides Venemaaga. “Põhjamõõtme raames tehtav koostöö peaks hõlmama ELi ja Venemaa nelja ruumi tegevuskavade hulgast üksnes neid valdkondi, mille puhul piirkondlikul tasandil tegutsemine annab lisaväärtust,” lausus ta.

Väliminister Paet kutsus Norra kolleegi osalema Eesti ja Soome ühiskorraldamisel toimuval Põhjamõõtme konverentsil, mis toimub käesoleva aasta juunis Tallinnas.

Pooled peatusid ka energeetikaga seotud küsimustel. Kolleegid olid ühel meelel, et energeetika küsimused moodustavad üha kaalukama osa nii riikide kui ka Euroopa Liidu julgeoleku- ja välispoliitikast.

Pärastlõunal kohtus välisminister Paet Norra parlamendi Stortingi väliskomisjoni liikmetega, eesotsas komisjoni aseesimehe Marit Nybakkiga.
Kohtumisel olid peamiselt kõne all Euroopa Liiduga seonduvad teemad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing