Kõik ei vaja maaklerit

Sven Sester 28. märts 2006, 00:00

Turule on tekkinud uus ettevõtlike inimeste ring, kes spekuleerib kinnisvara hinnatõusuga. Tihti ei osteta valmivaid kortereid isegi mitte ära, vaid makstakse broneerimistasu ning saadakse õigus kunagi tulevikus fikseeritud hinnaga eluase omandada.

Selline ettevõtlustegevus on läinud nii massiliseks, et maksu- ja tolliamet oli sunnitud üldsust teavitama, et nii saadav tulu on vaja deklareerida. Analoogset käitumist on täheldatud ka arendajate endi hulgas, kes reklaamivad toodet kui "kümmet viimast korterit", tilgutades ise jaokaupa kortereid turule ja kruttides hindu järjest üles.

Nagu aktsiate ja valuutakurssidega spekuleerimisel, kätkeb ka selline kinnisvaraäri endas alati riske. Kuid siiani on riskid ennast õigustanud.

Paljudel kibeleb huultel küsimus, kui kaua turg veel tõuseb. Usun, et osad tõusu toetavad põhjused, nagu näiteks elatustaseme tõus, laenuperioodide pikenemine ja investeeringud Eestisse, jäävad meile veel pikaks ajaks. Samas võivad intresside tõus, planeeringumenetluse kiirenemine ning riigi laenamist soosivate hoiakute võimalik muutumine hakata kinnisvaraturgu rahustama. Ja kui ei ole defitsiiti, siis ei ole ka põhjust järskudeks hinnatõusudeks.

Paljud inimesed manustavad palaviku tõustes paar tabletti ega pöördu kunagi arsti poole. Sama kehtib ka kinnisvaraturul. Paljud on võimelised ise lepinguid koostama ning neil ei lähe elu jooksul vaja ei juristi ega advokaadi abi. Kui oskad ise oma tehingudokumendid korda ajada, oled teadlik ohtudest ja maandad kõik riskid, mis tulenevad raha liikumise ja registrikannete erinevatest ajahetkedest; tead, et hind vastab eluaseme renoveerimistasemele ja asukohale; oskad jälgida, et sulle ei tuleks üllatuslikult kommunaalmaksu võlgnevuse arvet jne, siis pole tõesti mõtet maksta veel eraldi teenuse eest.

Küll aga võivad tekkida probleemid, kui kasutad isehakanud juristi või posija abi. Sest hiljem vastutad võimalike negatiivsete tagajärgede eest paraku vaid sina. Libamaaklerid ei suuda tihti tagada kliendile sujuvat ja turvalist tehingut. Tihti ei osata notari jaoks kokku panna korrektset dokumentide paketti. Tüüpilise libamaakleri käekirja iseloomustab eri büroode ja pakkujate info edastamine enda nimel copy-paste-põhimõttel. Kui klient jõuab objektini libamaakleri kaudu, selgub alles kohapeal, et tegu on täiendavate vahenduste või koguni vahenduste vahendustega.

Libamaaklerit iseloomustab tihti ka madalama tasu võtmine, sest ta ei maksa makse. Paraku võivad aga turu mittetundmine, klientidele valeinfo edastamine ja näiliselt odav tasu osutuda hiljem väga kalliks teenuseks.

Nii nagu posija juurde minekule ei saa kätt ette panna, ei saa tõenäoliselt ka seda ettevõtlussektorit reguleerida seadustega. Jääb vaid loota, et aja jooksul kogemusi saanud kliendid valivad rohkem litsentseeritud maaklereid ning Eesti Kinnisvarafirmade Liit ja Eesti Kinnisvaramaaklerite Koda teevad tööd selle nimel, et igapäevaselt turul tegutsejad oleksid pädevad.

Viimasel ajal on meedias tähelepanu pööratud ka muudele probleemidele nagu notaritasud, notarite pikad järjekorrad ja järjekordadega hangeldamine, detailplaneeringute menetlemise aeglus ja bürokraatia Aasta alguses toimus Eesti Kinnisvarafirmade Liidu ja Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja initsiatiivil nende teemadega seotult kohtumine ka Riigikogu majanduskomisjoniga.

Tänu eelmise valitsuse otsusele vähenesid kodaniku jaoks notaritasud alates selle aasta algusest kolmandiku võrra. Arvestades tehingute arvu ja üksiktehingu keskmist maksumust, võidakse notaritasu täiendava vähendamise juurde jõuda juba lähitulevikus.

Notarijärjekordadega hangeldamist kommenteerides kinnitas justiitsminister Riigikogu ees, et tegu on tõsise probleemiga, ning lubas ette võtta samme sellise "ettevõtlusvormi" lõpetamiseks. Ka pikad notarijärjekorrad lubas minister järgmiseks aastaks ära kaotada. Seda siis nii tänu jaanuaris jõustunud digitaalallkirjastatud kandeavalduste esitamise korrale kui ka uute notarite lisandumisele. Lähitulevikus peaks eluvaimu näitama ka e-notar. Usume ja loodame.

Detailplaneeringute menetlemise aeglusest on räägitud aastaid. Praktiliselt kõik erakonnad on lubanud enne valimisi, et teevad võimule tulles valdkonna bürokraatiarägastiku analüüsi. Paraku võtab detailplaneeringu tegemine, eriti Tallinnas, ikka veel aastaid ning siin paranemismärke ei paista.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing