Britid streigivad pensionikärbete vastu

28. märts 2006, 15:25

Suurbritannias streigib täna ligi 1,5 miljonit kohaliku omavalitsuse töötajad, kes protestivad kavandatava pensioniseaduse muudatuse vastu, vahendab etv24.

Streigis osaleb 11 ametiühingut, kelle esindajate sõnul on see suurim töötajate väljaastumine pärast 1926. aasta üldstreiki. Suletud on tuhanded koolid ning mitmel pool on liiklus halvatud.

Liverpoolis on suletud Mersey jõe tunnelid ja peatunud on praamiliiklus. Põhja-Iirimaal seisavad kõik bussid ja rongid. Londonis on suletud 70% koolidest.

Valitsus tahab tänavu oktoobrist kaotada nn 85-reegli, mis lubab vähemalt 60-aastasel töötajal täispensionile jääda, kui tema vanuse ja kohaliku omavalitsuse teenistuses töötatud aastate summa on 85 või enam. Soodustust võib kasutada ka inimene, kes on näiteks 61 aastat vana ja töötanud omavalituse heaks 24 aastat, selgitas BBC.

Seaduseparandus lubaks endiselt pensionile jääda 60-aastaselt, kuid siis kaotaksid mehed oma pensionist 33% ja naised 27%.

Valitsus põhjendab muudatust sellega, et reegel pole vastav Euroopa Liidu seadusele, mis keelab ealise diskrimineerimise. Näiteks toob valitsus, et võrdse 24-aastase staaži juures 61-aastane saab pensionile, kuid 60-aastane ei saa.

BBC lisab, et kohalike omavalitsuste töötajate eluiga on brittide keskmisest pikem, samuti kasvab Suurbritannias pensionäride arv ja valitsuse plaani taga olevat soov vältida eelarvepuudujääki tekitavaid pensioniskeeme.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing