Eesti Äritarkvara Liit muretseb illegaalse tarkvara suure leviku pärast

28. märts 2006, 15:15

Eesti Äritarkvara Liit juhib inimeste tähelepanu asjaolule, et litsentsilepingu eiramine tarkvara kasutamisel on piraatlus ehk ebaseaduslik tegevus.

Tuginedes täna avaldatud Eesti Konjunktuuriinstituudi varimajanduse uuringule, paneb Eesti Äritarkvara Liitu (varasema nimetusega BSA Eesti Komitee) eelkõige muretsema fakt, et salvestisi, sh tarkvaraprogramme omanud vastajatest 66% ei pidanud salvestiste kopeerimist sõbralt või tuttavalt piraatluseks või ei teadnud, kas antud tegevus on seaduslik või mitte.

Liidu tegevuse koordinaatori Erik Mandre hinnangul on selline arusaam näiteks tarkvara puhul lihtsustatud ja sageli ekslik.

'Arvutiprogrammide installeerimisel on kõige olulisem jälgida litsentsilepingus ekraanile kuvatavaid tingimusi,' ütles Mandre.

Ta lisas, et iga programmi õiguste omaja määrab kindlaks, kuidas tarkvara kasutada ja millised õigused kasutajale antakse. Näiteks äritarkvara kasutusõiguse saab litsentsitasu eest. Sellega omandatakse tarkvara kasutusõigus konkreetsete litsentsitingimuste piires. Litsentsitingimustes on näiteks kirjas, mitu koopiat võib tarkvarast teha.


Kõige sagedasemad tarkvara ebaseadusliku kasutamise põhjused:

1. Arvutiprogrammi kasutatakse teadmisega, et tarkvara kopeerimiseks ja kasutamiseks isiklikeks vajadusteks (ilma mistahes ärilise eesmärgita) pole arvutiprogrammi õiguste omaja nõusolekut vaja. Arvutiprogrammide õiguslik regulatsioon erineb näiteks muusika ja filmide omast ning nii programmide kopeerimise (sh ajutise koopia tegemise) kui ka kasutamise (sõltumata sellest, kas seda tehakse isiklikel või ärilistel eesmärkidel), eelduseks on arvutiprogrammi õiguste omaja poolse loa ehk litsentsi olemasolu.

2. Arvutiprogrammi kasutatakse rohkemates arvutites, kui on litsentsilepingus lubatud.

3. Vabavara (ingl. k. freeware) kasutatakse teadmisega, et see on tasuta kasutamiseks igal ajal ja kõigile. Ka vabavara puhul on oluline tutvuda programmi installeerimise käigus elektroonilise litsentsilepinguga. Mitmel juhul võib vabavara tasuta kasutamine olla lubatud vaid konkreetsel eesmärgil (näiteks lubatud mittetulunduslikul ja keelatud ärilisel eesmärgil kasutamiseks) või piiratud teatud hulga arvutitega (näiteks võib kasutaja tasuta teha vaid ühe koopia).

4. Arvutiprogrammi kasutatakse peale selle kasutamiseks ettenähtud aja lõppu. Tarkvara, mida on lubatud tasuta kasutada vaid kindla ajaperioodi jooksul (nn proovivara puhul jääb see tavaliselt 14-90 päeva vahele), tuleb peale selle ajaperioodi lõppu arvutist kustutada või siis programmi kasutamise jätkamiseks maksta ettenähtud litsentsitasu. Arvutiprogrammi kasutamise jätkamine peale ettenähtud ajaperioodi rikub autoriõigusi ja on ebaseaduslik.

5. Arvutiprogrammi kasutatakse ilma loata tahtlikult hoolimata teadmisest, et see on ebaseaduslik.

<#Lühiülevaade Eesti Konjunktuuriinstituudi varimajanduse uuringust>>>=http://www.ki.ee/uudised/index.html>

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing