Logistika põhimõisted (9. osa)

ÄP 29. märts 2006, 00:00

Rubriik selgitab logistikas enim kasutatavaid mõisteid ja lühendeid ning väljendeid.

konsignatsiooni ladu - komisjoniladu, müüja ladustab temale kuuluvad tooted ostja ruumides ostja vastutusel. Müüja tagab kaupade pideva olemasolu kokkulepitud kogustes ja esitab arveid vastavalt toodete kasutamisele/müügile.

konsolideerimine - ühitamine, erinevatelt saatjatelt saabunud saadetiste liitmine üheks saadetiseks nende edasisaatmiseks ühe veoga ja ühe veovahendiga/veoühikuga kliendile või koostööpartnerile või teise terminali. Sorteerimisterminalide igapäevane töö.

konteiner - vedudeks kohaldatav kindlakujuline suletav veoühik, mida on võimalik toimetada ilma kauba vahepealse käsitlemiseta saatjalt vastuvõtjale. Mõõtmete, ehituse ja kasutatud materjalide järgi on kasutusel palju erinevaid konteinereid. ISO-standardi soovitustega on konteinerid standardiseeritud mõõtude, kuju, kaalu, tugevusnäitajate, ehituse ja otstarbe järgi.

konteinerite mõõtmed - kasutusel on peamiselt kaks erinevate mõõtmetega konteineritüüpi: 20jalane konteiner ja 40jalane konteiner. Esimese kasulik pikkus on üldjuhul 5,9 m, teisel 12,04 m. Konteinerite kasulik laius on 2,32 m. 20jalasesse konteinerisse on võimalik paigutada ühes kihis 10 FIN või 11 EUR kaubaalust, 40jalasesse konteinerisse aga 22 FIN või 25 EUR kaubaalust. Konteinerite kasulik kõrgus on 2,35 m.

konteinerveod - konteinerid võeti veonduses esmakordselt kasutusele 1950. aastal rahvusvaheliste kaubavedude arengu tõttu. Eesmärgiks on vähendada kaupade käsitlemis- ja veokulusid. Kasutusel on palju erinevaid konteinerite tüüpe. Eriti hoogne on olnud konteinervedude areng viimastel aastatel. Konteinervedude mahud on kasvanud viimaste aastate jooksul ca 10% aastas. Konteinerid on kavandatud korduvvedudeks ja need on käsitletavad tõsteseadmete ja mitmesuguste mehhanismide abil.

konventsionaalne ladu - kaubaaluse riiulitega traditsiooniline ladu. Riiulitel võivad olla eri kõrgused ja vahekoridoridel eri laiused. Konventsionaalne ladu madalate riiulitega on parim lahendus, kui on vaja ladustada palju erinevat kaupa eri tüüpi kaubaalustel. Tavapärane ladu võimaldab 100% otsese ja kiire ligipääsu kõigile kaupadele.

kullerveod - väikesaadetiste kiirveod, millega koos teostatakse üldjuhul ka saadetiste kokku- ja laialivedu. Kullervedusid teostavad ettevõtted hoiavad enamasti kogu veoahela uksest ukseni oma kontrolli all. Kullerveod on viimastel aastatel väga kiiresti arenenud vedude liik, kusjuures veomahtude kasv on toimunud peamiselt lennuveoekspedeerijate ja posti arvel.

kvaliteet logistikas -toimingute sooritamine viisil, millega on tagatud klientide rahulolu. Toimingud on sooritatud efektiivselt ja partneritele on antud logistilises ahelas võimalus sooritada oma tegevused õigel ajal ja kokkulepitud viisil. Kvaliteediga on seotud vajadus parandada pidevalt toodete ja teenuste taset, kvaliteeti hinnatakse üha rohkem selle põhjal kui efektiivselt on saavutatud tulemuslikkus

Allikad: Eesti Logistikaühing, Äripäev

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing