Tööjõukulude kasvu aitab kompenseerida moodne tehnika

ÄP 29. märts 2006, 00:00

Uute tehniliste lahenduste rakendamine laos ning tarneahela juhtimises peab kompenseerima kasvavad kulutused tööjõule, oli seminari "Laoseis 2006" põhisõnum.

Oluline on seegi, et uuendused tuleb võimalikult ruttu kasutusele võtta. Kiiresti muutuvas majandussituatsioonis võib otsusega viivitamine järsu tagasilöögi anda.

ASi Konsensus-Laomaailm tegevdirektori Raivo Paiste sõnul on põhiküsimus, kuidas tõsta töö efektiivsust laos. Kui senimaani pole olnud Eestis tasuv investeerida tööjõudu kokku hoidvatesse lahendustesse, siis nüüd on see vajadus olemas.

"Eestis võis siiani arvestada, et iga laosüsteemi täiustades kokku hoitud tööline aitas ettevõttel säästa aastas keskmiselt 100 000-150 000 krooni. Euroopaga võrreldes on käärid aga endiselt suured. Näiteks ühe kõrgeima hinnatasemega riigis Norras on arvestuslik kokkuhoid ühe töötaja kohta ligikaudu miljon krooni aastas," selgitas Paiste oma ettekandes.

Kuna logistikas on just ladu see, kus võib kuludes suurt kokkuhoidu saavutada, aga ka rahaliselt kõvasti kaotada, liiguvad esimesed ettevõtted juba endi jaoks innovaatiliste laosüsteemide väljatöötamise suunas.

"Laosüsteemide paigaldamisel tuleb lähtuda ettevõtte spetsiifikast. Innovaatiliste laosüsteemide uuenduslikkus seisneb nende paremas sobivuses konkreetse ettevõtte ülesannete efektiivseks täitmiseks. Samas, kui tarned ja müük näiteks ei toimi, pole ka efektiivsest laost tolku," sõnas Paiste oma ettekandes.

Et tehniliste lahenduste kasutuselevõttu tuleb juba praegu kaaluda, kinnitab kas või tõsiasi, et suurema osa laokuludest moodustavad uuringute järgi personalikulud - ligi 57 protsenti kogukuludest, nii kinnitas oma ettekandes lao- ja jaotuslogistika konsultant ning Taurus Konsultatsioonide juhataja Peep Piiber.

Samas kasvavad laotöötajate palgad kiiresti. Pole välistatud, et lähitulevikus võivad need tõusta kuni 15 000 kroonini. Kiiret palgakasvu lükkab tagant ka paljude oskustööliste siirdumine tööle lähivälismaale, peamiselt Soome.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing