Eestis ainult üks ravimitootja

Väinu Rozental 31. märts 2006, 00:00

Eesti kapitalil põhineva Vitale-XD ühe omaniku ja tegevjuhi Raissa Šušujeva sõnul ei toodeta kihisevaid tablette ligi tuhande kilomeetri raadiuses, lähim konkurent asub Poolas.

"See oli oluline põhjus, miks me julgesime siseneda kihisevate tablettide turule," räägib Šušujeva. "Teiseks andis kindlust meie spetsialistide kaader."

Vitale-XDs töötab kümme inimest, kellel kõigil on taskus farmaatsiaeriala kõrgkoolidiplom ning kõik nad on saanud töökogemuse Tallinna Farmaatsiatehases. "Mina töötasin Farmas kuusteist aastat ja lahkusin enne börsimulli lõhkemist müügidirektori kohalt," sõnab Šušujeva.

Šušujeva andmeil on nad kokku investeerinud umbes 24 miljonit krooni. "Ligi pool sellest summast on kulunud ravimilitsentsidele," täpsustab Šušujeva. "Lisaks ravimilubade soetamisele tuleb igas riigis, kuhu me tahame oma ravimeid eksportida, kinni maksta ka eelkliinilised ja kliinilised uuringud."

Šušujeva kinnitusel sõltub firma areng sellest, kas nad leiavad sobiva investori, kelle toel soetada näiteks pakendusliin. Seni lükib Vitale-XD tablette plasttuubi käsitsi. "Meiega on avaldanud soovi ühineda väikesed farmaatsiafirmad Rootsist, Norrast, USAst ja mujalt," räägib Šušujeva ja lisab, et ühegi pakkujaga pole nad veel kätt löönud.

Vitale-XD ostab üle maailma sisse ligi sada komponenti ning pressib neist 19 sorti kihisevaid tablette. Kõik tooted on Vitale-XD spetsialistid ise välja töötanud, tooteportfellis on seitse retseptivaba ravimit ja tosin toidulisandit. Vitale-XD on registreerinud oma ravimeid kaheksas riigis. Eelmisel aastal tootis firma miljon tuubi lahustuvaid tablette, millest viiendik müüdi koduturul.

Vitale-XD teenis eelmisel aastal 3 miljoni krooni suuruse käibe juures 0,3 miljonit krooni kasumit. Firma omanik on Eesti kapitalil põhinev hambaravifirma OÜ Reimaks.

Ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja Hille Kask kinnitab, et Vitale-XD on ainus ravimitootja Eestis, mis pressib tablette. "Nende tootmine vastab headele tootmistavadele," kõlab Kase napp kommentaar.

Põlva farmaatsiafirma ASi Nycomed SEFA tegevdirektori Ants Nurga sõnul teevad nad Vitale-XDga koostööd üle kahe aasta. "Meie vitamiinide seerias ei olnud lahustuvaid tablette," põhjendas Nurk, miks nad tellisid Vitale-XD-lt allhanget.

Lisaks Nycomed SEFA-le teeb Vitale-XD hetkel allhanget ka Suurbritannia ja Rootsi farmaatsiafirmadele.

Allhankeleping Moskva lähedal asuva Štšolkovo vitamiinitehasega suurendab Vitale-XD tootmismahtu järgmisel aastal üle kahe korra.

"Meie alltöövõtuleping vitamiinitehasega pole bluff," kinnitab Vitale-XD tegevjuht Raissa Šušujeva. "See on kokkusattumus, et meie koostööpartneriks on sama firma, mida kasutasid börsimulli puhumisel Farma omanikud." Äripäev tõestas 1997. aastal, et Tallinna Farmaatsiatehase omanik valetas, kui väitis, et on rentinud tablettide tootmisliini Štšolkovo vitamiinitehases.

Šušujeva sõnul on katsepartiid tehtud ning allhankega alustavad nad septembris. "Esialgse lepingu kohaselt toodame Vene turu tarbeks 2,5 miljonit tuubi lahustuvaid tablette," täpsustab ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing