Hea vaade maksab

Teet Reier 31. märts 2006, 00:00

Kindlasti oleme kuulnud lugusid sellest, kuidas mereäärsete arenduste müüjad alustavad merevaate müümist välimisest servast, ehk siis kõige kaugemalt. Seetõttu jääb esimeste ostjate merevaadet hiljem varjama hulk silmapiirile kerkinud maju.

Kuidas on võimalustega takistamatult sinavat vett silmitseda suve- ja suvituspealinnas Pärnus? Pärnus tegutseva LVM Kinnisvara juhataja Ingmar Saksingu sõnul on eeldused selleks endiselt olemas. "Kui Tallinnas kinnisvaraturg teeb hüppeid ja ühed populaarsed arendused vahelduvad teistega, areneb Pärnus kõik rahulikult ja tõusvas joones," selgitab ta.

Kunagistele Mai elamurajooni vabaks jäänud pindadele on tema sõnul esimesed suuremad korrusmajade arendused juba valminud. "Hetkel on suurimaks Papiniidu tänavale kerkinud YIT Ehituse poolt arendatav kortermaja."

See kõik on aga alles algus. Mereäärsele alale, millele linn on koostanud detailplaneeringu ja aitab kommunikatsioonide rajamisel, kerkib lähiaastatel veel hulk suuremaid ja väiksemaid kortermaju. "Tahapoole ikka kõrgemad ja ettepoole kahe ja kolmekordsed. Nii jääb vähemalt osadele kõrgemate korterite omanikele ihaldatud merevaade alles," lisab ta.

Sõltuvalt vaatest ka hinnad. "Kuni neljanda korruseni maksab ruutmeeter 15 000 krooni ja pisut rohkem, sealt ülespoole aga juba 25 000-27 000 krooni," räägib Saksing. Vahe jämedalt võttes siis pea kahekordne. Küll on see Pärnu mõistes veel suhteliselt odav. Rannarajoonis ulatuvad hinnad juba 40 000-50 000 kroonini.

Saksingu kinnitusel on Pärnus raske müüa ka maja, mis alles paberil. "Siin otsustab inimene alles siis, kui oma silmaga saab veenduda, kuhu ja mismoodi hoone ikka kerkib. Õige müük algab ikka siis, kui maja peaaegu valmis."

Lisaks kohalikele ostavad Pärnusse kortereid ka näiteks põhjanaabrid, kes lisaks Aasias ja Hispaanias puhkamisele siis ka mõned suvekuud meil veedavad. Samuti võib olla määravaks ka ehitaja, ehk siis YIT Ehituse kui Soomeski tuntud kaubamärgi usaldamine.

Pärnusse korteri ostnud Liisa Kristiina Rajala peabki oluliseks just asukohta Pärnus ja mere lähedust. Küsimusele, mis siis ikkagi ostu sooritamisel määravaks sai, kas asukoht, hind või vaade, on tema hinnangul parimad just viimase korruse rõdult avanevad vaated. "Ja asukoht loomulikult ka," lisab ta.

Vaadates kogu piirkonna väljaehitamist, loodab ta, et ühel päeval on arendused valmis ja ümbruskond muutub sootuks rahulikumaks.

Ka Papiniidu kortermaja arhitektuurne lahend on teostatud selliselt, et külg on avatud merele ning kaetud rõdude ja suurte aknapindadega. Külgedele ja linna poole vaatavad aknad on tunduvalt väiksemad, lubades valguse esikusse, vannituppa ja magamistuppa.

Kui küsida maja projekti autorilt, arhitektuuribüroo Muru/Pere OÜ arhitektilt Urmas Murult, mis tingis taolise omanäolise lahenduse, ütleb ta otse: "Kujutage ise ette, kui te mere ääres seisate, kuhupoole te siis tavaliselt näoga olete?" Selle peale ei jäägi muud kosta, et eks ikka mere poole, kuhu siis veel. Vaade on ju ilus.

Tallinnasse Tornimäele kerkiva 30korruselise korterelamu viimased viis korrust müüdi maha oksjonil. Väidetavalt küündisid sealsete saja meetri kõrgusel asuvate korterite hinnad juba üle saja tuhande krooni ruutmeetri eest. Eks siingi olid määravaks asukoht kesklinnas ja vaade.

Pärnu rand on unikaalne ning ei kao mitte kuskile, küll aga jääb järjest vähemaks võimalusi selles piirkonnas midagi ehitada ja arendada. See aga tingib paratamatult hinnataseme pideva tõusmise, seda sõltumata kinnisvaraturu üldistest arengutest.

Kindlasti on oluliseks argumendiks müügil ka merevaade. Paljud inimesed, kes tulevad kliendipäevale, tunnevad just sellest lähtuvalt muret ka paikkonna edasise arengu pärast. Et kas ei ehitata sinna veelgi suuremaid hooneid, mis hakkaksid nende vaateid varjama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing