Kui lähemalt ei leia, tuleb Sloveeniasse sauna sõita

Maie Toome 31. märts 2006, 00:00

Küsitakse vaid, kas siis Eestis enam saunasid pole, et saunamõnude nautimiseks nii kaugele tuleb lennata. Ometi olid mitmetunnised saunaskäigud viimase reisi põhitegevus. Saunades sai käidud kolm päeva jutti. Kui kuulata ja lugeda õpetusi saunas käimise kohta, siis kindlasti on kõikides mainitud, et saunaskäik peab toimuma rahulikult ja kiirustamata. Vaid siis saab see lõõgastav protseduur täita kõik need ootused, mis inimesel sauna minnes on. Juba meditsiini isa Hippokrates hindas sauna tervistavaid omadusi, miks muidu pärineb tema suust lause: "Anna mulle vägi kõrgendada inimese kehatemperatuuri ja ma ravin igat haigust."

Kesk-Euroopa Alpides paiknev Sloveenia sai iseseisvaks 1991. aastal, kui ta tollasest Jugoslaaviast lahku lõi ja oma rada arenema hakkas. Maa on oma pindalalt (20 273 ruutkilomeetrit) veidi väiksem kui pool Eestit. Rahvast on see-eest ligikaudu kaks miljonit. Just Sloveenia kohta võib tänu soodsale asukohale ja üsna mõnusale kliimale lugeda viimase aja turismibrošüüridest, et maa on suundumas turistide tipp-paraadile. Kindlasti on oma osa selles arengus uhketel ja arhitektuuriliselt modernsetel spaadel, kus lisaks erivõimalustega basseinidele, ilu- ja massaažikeskustele ning raviosakondadele on ka uhked saunad. Viimaseid kutsutakse saunaparkideks, sest on üsna tavaline, et igas pargis on oma kümmekond eritüübilist sauna.

Uhkeim ja moodsaim saunapark on pealinnast Ljubljanast 130 km edelas, maalilises Portoroži linnas. Saunakompleks on uus, valmis alles 2004. aastal, ja paikneb tuhandel ruutmeetril - Euroopa suurim omataoliste seas. Kahekorruselises saunamajas leidub kõiksuguseid eritüübilisi saunasid: thalasso, Türgi, Soome, herbal, auru, soola-auru, tepidaarium, jääkoobas, kromoteraapia, Kneippi basseinid ja mullivannid.

Kuna esimese saunapargi külastus sai teoks pärast pikka reisipäeva, siis oli esialgu kerge kartus - äkki on see organismile liialt kurnav ja väsitav. Kuid juba lahtiriietumise järel, kui ainsaks kehakatteks sai sauna poolt antud suur valge lina, mis erisoolised saunalised meeldivalt hämaras valguses äkki kuidagi võrdseks muutis, rahulikult ümbrust nautides ning erisuguste saunade ustelt eesootavaid soojakraade lugedes oli selge, et seda kõike tuleb maksimaalselt nautida ja igast saunast püüda enda jaoks kinni see kõige-kõigem tunne.

Alustame thalasso-saunast, kus uksel tahvlike, et saunas on kraade 42-45. Hämaras valguses valid lamamiseks sooja kivitooli ja õige pea tunned, kuidas higinired mööda keha voolama hakkavad. Sõna thalasso tähendab kreeka keeles merd, kuid selle sauna eripära on see, et lisaks tavapärastele auru- ja leilisaunamõnudele saad lõõgastavalt ja privaatselt lamada. Thalasso-saunas kogeb inimene peale keha kergendust ka hinges ja vaimus.

Seega on sissejuhatus tehtud: nahapoorid avanenud ja nahaveresooned laienenud ning nüüd võib endale lubada juba soojemaid Soome ja aurusemaid Türgi saunu. Ei Soomes ega Eestis pole nähtud nii ruumikat ja samas stiilset Soome sauna kui seal ning kraade püsivalt 90-110. Uudne kogemus oli saunapoiss või -tüdruk, kes, käes kibu ja kulp, viskab kerisele leili, ise sealjuures oma tegevust selgitades ja põhjendades. Et leil paremini ruumis igale poole jõuaks, tiirutavad leiliviskajad oma pea kohal käterätikut.

Avaras tepidaariumis (algselt oli tepidus kuum kümblusruum Rooma termides) saab mõnusalt 35-45kraadises soojuses keraamilistel diivanitel istuda ja nautida veevulina rahustavat toimet. Just tepidaariumis taastub ja uueneb nii noore kui ka vana saunalise elujõud. Kuna tepidaariumil on tervistav mõju immuunsüsteemile, siis kasvab selle sauna järel vastupanu kõikvõimalikele haigustele ja ununeb stress.

Herbal-saun on kombinatsioon eri ravimtaimede aurudest, soojakraade on 60-70 ja aromaatset niiskust 20%. Erinevate vahemereliste taimede aroomide mõju inimese nahale ja hingamisteedele on arvutiga välja mõõdetud. See saun eriti sobilik neile, kes väga kõrget temperatuuri ei talu või kellele on sobimatu Türgi saunale iseloomulik sajaprotsendiline niiskus.

Soola-aurusaunas on kuumust 60-65 kraadi ja niiskust 30%. Juba istumine meresoola suurte terade otsas tundub esialgu üsna ebamugav, kuid peagi harjud ja juba ammutadki enda ees olevast keraamilisest purskkaevukujulisest anumast soolateri lisaks, et end selles kuumuses ikka paremini soolaga üle hõõruda. Pealegi pärineb sool siitsamast - sauna läheduses on soolaväljad ja -koopad, kust seda saadakse. Saunas enda soolaga ülehõõrumine on väga efektiivne vahend naha puhastamiseks ja surnud naharakkude eemaldamiseks.

Sool mõjub ihu mürkidest puhastamisel juba 15minutilise istumise järel. Lisaks üldisele karastusele on sool mõjus vahend ilusa ja puhta naha saamisel. Saunaspetsialistid arvavad, et naturaalne soola-aurusaun võib ka üksi olla inimese organismi mürkidest puhastamisel ja immuunsüsteemi tugevdamisel väga tõhus abiline.

Enne kui jätkata juba kuumas Soome saunas, on soovitatav kehale veidi puhkust anda. Selleks sobivad mitmesugused mullivannid ja basseinid, kus veetemperatuur algab 15 ja lõpeb juba 37 kraadiga. Loomulikult teeb valiku igaüks ise, lähtudes oma enesetundest ja harjumustest.

Nüüd on igal saunalisel võimalus minna jääkoopasse, kus hämaras ruumis on temperatuur 3-5 kraadi ja enda ülehõõrumiseks saadaval ehtne jää ja lumi. Selles koopas on lühikese ajaga võimalik kogeda sama tunnet, mis kuumalt lavalt jääauku sulpsates või värskes lumes püherdades.

Kui kõik erinevad auru- ja leilisaunad järele proovitud, jääb veel üle minna kromoteraapiasse - sauna, kus mugavas tugitoolis lamades võimalik saada kosutust läbi hägususe värelevatest värvitoonidest. Et oma ümbrust ja iseennast selles veelgi andunumalt nautida, on pea kohal tähistaevas ja kõrvu kostab vaid aimatav muusika. Heaolutunnet kasvatab seegi, kui saad teada, et kollane värv puhastab intellekti, roheline tasakaalustab hinge ja keha, punane lisab seksuaalsust ning sinine ravib ja mahendab.

Peale saunade on igas saunapargis automaadid karastava joogiveega, õunad näljatunde peletamiseks ja mõnes kohas isegi tervistava taimetee joomise võimalus.

Teadaolevalt on ka mitmed Eesti spaad võtnud suuna saunade ehitamisele, seega ei lähe enam kaua, kui kõike seda võib ka kodust kaugemale sõitmata nautida.

Fotod: Sloveenia turismiamet

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:12

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing