Mälumänguri 300 000st saanuks pool miljonit Trigonis

Annika Matson 31. märts 2006, 00:00

Täpselt kaks aastat tagasi veetis Äripäev koos TV3 miljonimängus pool miljonit krooni võitnud Jevgeni Nurmlaga päeva Eesti investeerimispankurite juures. Võidetud summast plaanis ta investeerida 300 000 krooni.

Nüüd, kaks aastat hiljem, vaatas börsitoimetus, mis oleks saanud, kui Jevgeni oleks siiski otsustanud kahe aasta eest oma raha pankade soovituste kohaselt investeerida.

Äripäeva arvutustes jäid kajastamata teenustasud, mis oleks asja väga keeruliseks ajanud. Arvutustes võeti aluseks 2004. aasta 27. märtsi fondiosaku müügihind või aktsia hind ning selle aasta 29. märtsi osaku puhasväärtus (NAV) või aktsia hind.

Trigoni Kesk- ja Ida-Euroopa investeerimisfondides ja kahes sama regiooni aktsias oleks Nurmla 300 000 kroonist kahe aastaga saanud veidi rohkem kui 501 000 krooni. Kõige aeglasemalt oleks raha kasvanud LHVs, aga sealgi oleks 300 000 kroonist saanud 435 500 krooni ehk kahe aastaga 135 500 krooni lisaks.

Kõik investeerimispangad ületasid oma kahe aasta eest antud lubadust kasvatada vara aastas 7-20 protsenti.

Äripäeva börsitoimetus valis fondid regioonide järgi portfellidesse iseseisvalt, kui pangad neid kahe aasta eest ise konkreetselt ette ei olnud andnud. Investeerimisfondid valiti aga pankade nende fondide hulgast, mida iga pank oma klientidele vahendab. Nii vahendab Ühispank peamiselt oma Rootsi emapanga SEB haldurite juhitavaid fonde. LHV pakub oma toodetele lisaks JPMorgani investeerimisfonde.

Nurmla käis toona pankurite jutul ja rääkis, et tahab telemängust "Kes tahab saada miljonäriks?" võidetud poolest miljonist kroonist 300 000 investeerida kümneks aastaks. Raha tahtis ta tulevikus investeerida poja Tom-Eriku haridusse.

Pärast pika nõustamistuuri lõppu möönis Nurmla, et üle oma varju ikka ei hüppa ja börsispekulandiks ta ei sobi. Samuti jäi tema sõnul segaseks investeerimisnõustajate jutt, kes asjaga varem mitte kokku puutunud inimesele kõike arusaadavalt ja usaldusväärselt selgitada ei suutnud.

Nurmla otsustas suure osa rahast kulutada hoopis 45. sünnipäeva peoks Oru mõisas, kuhu oli kutsutud üle 70 inimese tema eri eluetappidest ning Paganamaa laulukoori liikmed. Samuti tahtis Nurmla oma 1992. aasta Opel Vectra välja vahetada uuema auto vastu, vannitoa ümber ehitada ning minna koos naisega reisima Pariisi ja Egiptusesse.

Kahe aasta eest miljonimängus pool miljonit krooni võitnud mälumängur Jevgeni Nurmla ütles eile Äripäevale, et uue võimaluse korral paneks ta raha kasvama.

"Oleks muidugi võinud ka toona selle raha investeerida, aga tegelikult oli mul seda raha siis ikka elujärje parandamiseks vaja ja investeerida ei olnud võimalik," tõdes tuntud kilvar ning lisas, et päris otsas kahe aasta eest võidetud summa veel pole ka.

"Investeerimisportfellide jõudsa kasvu kohta võib muidugi öelda, et Ida-Euroopas on selle kahe aastaga turuseis soodne olnud ja soovitajatel lihtsalt vedas. Ega aastad ole vennad ja enam nii hästi minna ei pruugi," mõtiskles Nurmla.

Temaga vesteldes jäi kõlama, et kahetseda pole mõtet: "Minu toonane sünnipäev Oru mõisas oli vahva, jääb ehk eluks ajaks meelde."

"Kui ma nüüd veel kord mängu pääseksin ja võidaksin, siis paneksin raha kasvama, sest nüüd ma juba tean ka, kuhu minna ja kellega rääkida," tõdes Nurmla.

"Miljonimängus on küsimused ikka väga ülepunnitatud ja miljoni võitmine on väga keeruliseks tehtud," tõdes mees, kes nüüdki pidevalt mängu saada üritab. Ta on aga kindel, et jooksval hooajal küll enam miljonit ei võideta. "Eks näis, mis järgmisel hooajal ette võetakse," ütles ta.

Nurmla töötab puuviljalaos töölisena ja ütleb, et talle see töökoht sobib. "Mu töö passib hästi minu hobidega, vaba aega võimaldatakse mulle tavalisest rohkem," märkis Nurmla, kes on tegutsenud ka uksehoidja, baarmeni, profisportlase ja luuletajana.

Takkajärgi tark olles oleks kaks aastat tagasi olnud parim soovitus osta ainult Hansapanga aktsiaid, mis oleks 300 000 krooni suurust investeeringut kasvatanud eelmiseks kevadeks üle 100 protsendi. Ning kui seejärel oleks see raha paigutatud suvalisse Venemaa aktsiafondi, oleks portfelli väärtus täna olnud juba üle miljoni.

Tean väga hästi, et professionaalsed investeerimisnõustajad ei tohi taolist soovitust anda, sest investeerimisportfellis tuleb investeeringud hajutada. Nii kirjutatakse kõikides investeerimisõpikutes.

Aga elu näitab midagi muud. Kaks aastat tagasi antud investeerimissoovitustest oleks olnud kõige tulusamad just vähehajutatud, et mitte öelda hajutamata portfellid. Trigoni pakutud Kesk- ja Ida-Euroopa ning nn teise laine fondid ja kaks ettevõtet on tegelikult geograafiliselt hajutamata ning väikeste erinevustega liiguvad aktsiate hinnad ühes suunas. Sama võib öelda Hansapanga soovituste kohta.

Kehvemat tootlust andnud Ühispanga ja LHV soovitused on selle eest hajutatud, kuid sellele vaatamata päris korraliku tootlusega. Siin on loogika lihtne. Kesk- ja Ida-Euroopa ning muud arenevad turud on andnud tõusu, USA aktsiaturud kindluse. Kui aga olukord muutub ning tõus arenevatel turgudel jääb toppama või tuleb koguni tagasilöök, võib saavutatud paarikümne protsendipunktine vahe kiiresti haihtuda. Kui aga arenevate turgude stagneerumisega kaasneb tõus USA aktsiaturgudel, nagu mitmed analüütikud on ennustanud, võivad tänased kehvemad olla tulevikus võidumehed.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing