Iirlased jahivad Eesti tööjõudu

Liis Kängsepp 03. aprill 2006, 00:00

Reede keskpäeval algab esimene Powerpointi presentatsioon, mis tutvustab, kuidas on Iirimaal elada. Millised on maksud, palju kulub korteri üürimisele, kui palju toidule, kus end registreerima peab jne. Mulle ja minu kõrval istuvale Kristile jääb asi üsna segaseks ja tundub, et esinejad ei tea isegi päris täpselt, mis maksud seal riigis on ja kuidas neid maksta tuleb. Mõtlen, et kui palju said aru inimesed, kelle inglise keel on minu omast kehvem. Kuna ruumis viibivast umbes 30 inimesest umbes pooled on minust vanemad, kahtlustan, et ilmselt on ka nende inglise keel natuke nõrgem.

Lisaks mitmesuguste valdkondade spetsialistidele otsitakse teenindavat personali viieks päevaks septembris toimuvale peenele golfiturniirile PGA Ryder Cup 2006, kus Euroopa astub vastu USAle. Projekti tutvustav Carol Hunt on hea reklaamimees ja suudab üsna veenvalt selgeks teha, et Ryder Cup on ülivinge üritus ja ta kavatseb isegi ettekandjana sinna tööle minna. Eestist loodavad nad leida sada inimest, kellest 70-l oleks eelnev kogemus toitlustussfääris.

"Usun küll, et saja inimese leidmine on võimalik, olen optimistlik," tunnistab Hunt hiljem minu küsimuse peale, kas ta pole kuulnud, et Eestis on hetkel probleemiks mitte töö-, vaid tööjõupuudus ning kuidas ta sellises olukorras loodab leida sada ettekandjakogemusega töötajat. "Inimene saab ju selleks lühikeseks ajaks võtta reisimiseks puhkust. See oleks nagu keskkonnavahetus."

Ega iga päev midagi nii olulist ei pakuta, kiidab kõrvalt Paramount HR Solutions Limitedi Eesti filiaali juhataja Agnia Kuzmina. "Meie mõte oli siin infot jagada, et reklaam hakkaks suust suhu levima."

Powerpointi slaididel üritusest roosiline mulje ei jää. Viis päeva järjest tuleb 5.45 istuda bussi ning sõita võistlusplatsile, kus töö algab 7.30 hommikul. Tööpäev lõpeb 12 tunni pärast 19.30 õhtul ning kella üheksaks jõuavad töötajad hostelisse tagasi, kus nad jagavad tuba kuni üheksa teise töötajaga. Palka makstakse viie päeva eest 616 eurot (9600 krooni), millest 50 eurot (750 krooni) tuleb tasuda transpordikuludeks lennujaamast hostelisse ning maha lähevad ka maksud (kas makse tuleb tasuda Iiri või Eesti riigile, pole veel selge). Tõsi, kohale- ja kojulend on tasuta ning tööandja tagab ka prii elamise ja toidu.

Kui Ryder Cupist on eelkõige innustatud nooremad inimesed, siis teiste töökohtade vastu huvi tundjate vanus kõigub seinast seina. Paramounti tehnilise värbamise mänedžer Gerry Branagan räägib 60aastasest rõõmsameelsest prouast, kes samuti tuli möödunud nädalal intervjuule. "Ta tahtis lihtsalt saada uusi kogemusi," meenutab Branagan. "Tõsi, tema inglise keel oleks võinud olla pisut parem, aga ehk siiski leiame talle midagi."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing