Mägede korterite hinnad hakkasid langema

Pille Rõivas 03. aprill 2006, 00:00

Mustamäe, Õismäe ja muude "mägede" tüüpkorterite hinnad on aasta esimeste kuudega veidi langenud, sest pakkumisi on juurde tulnud. "Tüüpkorterite hinnad oli eelmisel aastal liiga kõrged, sest pakkumisi oli vähe. Siis oli võimalik küsida reaalsest väärtusest kõrgemat hinda," rääkis kinnisvaramaakler Riin Remma. Tema sõnul on hinnalanguse üheks ajendiks ka uute elamute ehitamine. Inimesed soovivad kolida uutesse eluruumidesse, eriti on nõutud majad, paarismajad ja elamukrundid.

Eelmise aasta hinnatõusu peab Remma hämmastavaks. "Mägede korterite hinnaks tublisti üle miljoni küsida on üle mõistuse kallis, selliste korterite hinnad on praegu väärt miljonit või veidi alla selle," lisas ta.

Diana Sotnikova müüb hetkel oma Mustamäe kahetoalist ümberehitusega tüüpkorterit, mille eest küsib 1,25 miljonit krooni. Müüki pani ta korteri jaanuari keskel, kui selliste korterite hinnad olid veel kõrgemal. Esialgseks hinnaks küsis ta 1,3 miljonit, kuid pidi mõne aja pärast hinda alla laskma, sest turuolukord oli muutunud. "Arvan, et praegune hind ei ole liiga palju küsitud, sest korter on väga heas rahulikus kohas ja on kapitaalselt remonditud," rääkis Sotnikova. Hinda langetama ta nõus ei ole, sest pole uut elukohta veel leidnud. Ta sooviks osta uut paarismaja linna läheduses maal, sest kahetoaline korter jääb väikeseks. Paraku aga lähevad uusehitiste hinnad eest ära.

Hinna kujundamisel vaatas ta teiste lähedalasuvate korterite hindu. Samas majas oli ka teine sama suur korter müügis, mille eest küsiti vähem raha - 1,05 miljonit, sest see oli kehvemas seisukorras.

Korteri vastu on ostjad hakanud huvi tundma alles viimasel nädalal. Jaanuaris huvilised praktiliselt puudusid. "Ei tea, mis nüüd lahti läinud on, huvilised muudkui helistavad ja küsivad korterit näha," ütles Sotnikova.

Arco Vara Kinnisvarabüroo ASi elamispindade grupi juhi Urmas Tehveri sõnul on tänaseks korterite müügipakkumisi juurde tulnud, seega ka hinnad veidi langenud. "See, mis eelmisel aastal toimus, oli hullumeelne. Praegu leiab aset hindade korrektuur, millele võib järgneda uuesti stabiilne tõus," ütles Tehver. Hinnalanguse hindab ta 5-10 protsendi piiresse. "Samas ei ole see hinnalangus märkimisväärne, sest enne seda tõusid hinnad väga kiirelt," selgitas Tehver. Reaalsed kinnisvara hinnad võivad oluliselt erineda ajalehekuulutustes avaldavatest hindadest.

Ulvi Vikat Pindi Kinnisvara ASist ei prognoosi olulist hinnalangust. "Teatud juhtudel võib toimuda paariprotsendiline korrektsioon allapoole," kommenteeris ta. Vikati sõnul on pangad juba andnud signaale, et tänaste hinnatasemete juures laenuga korteriostuks peab perel olema esinduslik sissetulek, selliseid peresid hakkab aga nappima. "Lähikuudeks prognoosime kõikidel "mägedel" hinnataseme püsimist," lisas Vikat.

Korteriturg on pärast üliaktiivset aastalõppu ja märkimisväärset hinnatõusu rahunemist.

Äärelinna vanemate kortermajade osas on tunda müügisurvet. Paljud korteriomanikud on pärast suurt hinnatõusu asunud oma vana korterit realiseerima. Keskmine pakkumine on hinnatasemel 25 000 kr/m2.

Reaalseid tehinguid tehakse 22 000 kr/m2 tasemel. Arvestades pakkumiste hulka võib eeldada, et antud sektoris normaliseerub turg 20 000 kr/m2 hinnatasemel.

Selleks aastaks võib prognoosida "mägede" korterihindade stabiliseerumist ja isegi trendi väiksele langusele. Suurt hinnalangust "mägede" korteritele sellel aastal ette näha ei ole. Turul on piisavalt ostjaid, lähiajal ei ole oodata ka pangalaenutingimuste karmistamist.

Kinnisvara ostjad ja müüjad jälgivad hindade muutusi tavaliselt ajalehekuulutuste või internetiportaalide kaudu. Reaalsete kinnisvaratehingute hinnad võivad erineda ajalehes või portaalides avaldavatest hindadest olulisel määral.

Kinnisvaraturule on lisandunud müüjaid, kellel puudub tegelik vajadus oma kinnisvara müüa. Vaatamata sellele püüavad nad müüa oma kinnisvara turuhinnast tunduvalt kõrgema hinnaga lootuses, et "äkki keegi näkkab".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing