Maja ostmisel jälgi kvaliteeti ja keskkonda

Erki Arakas 03. aprill 2006, 00:00

Eramu rajamiseks on hetkel väga avarad võimalused - alates arvukatest arendusprojektidest kuni võimaluseni vana suvila aastaringseks elamiseks ümber ehitada.

Igaühel neist on omad plussid ja miinused ning siinkohal mõned punktid, mis tasuks kõigepealt läbi mõelda, kui on tekkinud soov kodu oma käe järgi rajada.

Valiku langetamine uue või vanema eramu soetamise kasuks sõltub küll kliendi soovidest ning konkreetsest objektist, kuid üldjoontes saab mõlema puhul peamised märksõnad välja tuua.

Uue elamu puhul on vaieldamatu eelis ehitusgarantii, mille puhul kahe aasta jooksul ehituslikud vead kuludeta kõrvaldatakse.

Vanema eramu korral võib seevastu hiljem ilmneda puudusi, mis olid müügi eesmärgil tehtud remondi käigus ajutiselt kõrvaldatud.

Teine oluline asjaolu on asukoht, üldjuhul paiknevad vanemad eramud väljakujunenud infrastruktuuriga piirkondades ega ole ümbritsetud näiteks avara põllumaaga.

Seega on asukoht üks määravamaid tegureid hinnataseme kujunemisel. Väljakujunenud elukeskkonnaga piirkondades võib võrreldes rajatud uuselamurajoonidega olla maa hind kordi kõrgem, mis omakorda kujundab vastavalt ka pakutava eramu hinna.

Vanemas eramus on üldjuhul eeliseks ka seda ümbritsev haljastus ning aed, köögimööbel, valgustid, garderoobikapid, kardinad jt mööblidetailid, mida üldjuhul müües endaga kaasa ei võeta.

Uuselamu on täielikult sisustamata, samuti võib puududa igasugune haljastus, mis taas lisainvesteeringuid nõuab.

Samas aga võimaldab see oma kodu ja aeda täiesti ise kujundada. Seega on mõlemal variandil omad eelised ning sõltuvalt objektist kujuneb nende asjaolude alusel õiglane hind.

Vanema hoone renoveerimisega kaasneb sageli rida riske, millele tasuks kindlasti tähelepanu pöörata. Takistusi võib tekkida näiteks planeeringu muutmisel, samuti on oluline vaadata soojustuse kvaliteeti ning kommunikatsioonide korrasolekut.

Lisaks tuleb pöörata tähelepanu katuse ja põranda seisukorrale ning kasutatud ehitusmaterjalide valikule. Vanema hoone renoveerimise peale on soovitav mõelda, kui tegemist on mingil moel erilise väärtusega eramuga - kas arhitektuuri, ajaloo või näiteks planeeringu poolest.

Kindlasti pakub vanema elamu renoveerimine hulganisti üllatusi, millest enamik on pigem negatiivsed ja mille tulemusena tuleb kas esialgseid plaane korrigeerida või arvestada lisakuludega.

Valmisoleva eramu puhul on peale kommunikatsioonide korrasoleku kontrolli vajalik tähelepanu pöörata ka elektrisüsteemi ning torustiku tasemele ning maja konstruktsioonide vastupidavusele. Seega on soovitatav enne ostuplaani maakleriga nõu pidada.

Juhul kui soetatakse suvila eesmärgiga see aastaringseks elamiseks ümber ehitada, on mitmeid nüansse, millele tasuks esmalt tähelepanu pöörata, et vältida planeeritust suuremaid kulutusi.

Esmalt on mõistlik kontrollida vee ning kanalisatsiooni aastaringse kasutamise võimalusi, samavõrra oluline on ka elektrisüsteemide korrasolek ning võimsus.

Suvila puhul on esmane selle soojuspidavuse tagamine ka talvel, mis võib eeldada üsna põhjalikke ümberehitusi.

Takistusi võib tekkida ka näiteks planeeringu muutmisel, samuti tasuks vanema hoone puhul tähelepanu pöörata üldiste kommunikatsioonide korrasolekule, katuse, põranda ning kasutatud ehitusmaterjalide kvaliteedile.

Kindlasti tasub mõelda ka asjaolule, et talvisel ajal on oluline piirkonna hea ligipääsetavus ning vajalike teenuste, nagu kauplused ja arstiabi, kättesaadavus.

Seega on iga inimese jaoks oma kindlad väärtused, mis kodus peavad olema, ning ei saa üheselt öelda, et uue rajamine on kindlasti parem kui vanema renoveerimine. Nii ühe kui ka teise variandi puhul võib esile kerkida personaalseid kriteeriume, mis vastava eripära ning emotsionaalse väärtuse loovad.

Soovitan tihedat koostööd maakleriga, kes aitab erinevate kalkulatsioonide tegemisel, pakkumiste leidmisel ning aitab teie võimalustele ning soovidele vastava kodu leida.

Tuleb vaid varuda piisavalt aega ning teha otsused igati läbimõeldult.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing