Riski ihkav investor peab oma kullaaugu ise üles leidma

Lauri Matsulevit? 03. aprill 2006, 00:00

Uurides, mida pangad soovitavad kliendile, kellel on üle ports riskiraha, tuli välja, et julgete ideede väljaütlemist üritavad investeerimisspetsialistid vältida. "Ei ole vastutustundlik ega hea tava selliseid soovitusi anda," lausus LHV partner Andres Viisemann. "Klient, kes on ka tegelikult valmis teie poolt kirjeldatud riski kandma, leiab ka ise sellised aktsiad üles."

Risk oleks siis näiteks firma ebaõnnestumise või pankroti korral kõigest ilmajäämine, aga õnnestumise korral mitmekordne tootlus. Näiteks võib tuua Baltika, mille aktsia on aastaga tõusnud seitse korda. Või Ericssoni, mis veidi üle kolme aasta tagasi maksis 4 Rootsi krooni, nüüd juba 30.

SEB Eesti Ühispanga privaatpanganduse osakonna investeeringute juht Reet Raidur sõnas, et ka nende investeerimissoovitused on suunatud stabiilsema kasvuga aktsiatele. "Kauboiaktsiaid, kuhu investeerides võib ka kõigest ilma jääda, me klientidele portfelli ei soovita," lausus ta.

Ka Hansapanga personaalpangandus üritab spekuleerimist vältida. "Meie juurde on aeg-ajalt kliendid selliste pöördumistega tulnud, kuid oleme püüdnud neid ümber veenda ja selgitada, et spekuleerimisega võidavad pikas perspektiivis vähesed," rääkis Hansapanga personaalse varahalduse osakonna investeeringute direktor Hannes Oja. "Need, kes meie pakutud investeerimisstrateegiaga rahul pole, on omal käel edasi tegutsenud." Spekulatiivsemate investeeringutena on Hansapank näiteks soovitanud aktsiate esmaemissioone, ka Eesti omi. "Siiski - mingeid radioaktiivselt helendavaid ideid me klientidele ei edasta, kriteeriumiks on kergemini ennustatav ja pikaajalisem kasv," lausus Oja.

Liiga konservatiivseks ta panga lähenemist ei pea, sest personaalse varahalduse osakonna hallatavast 4,5 miljardist kroonist on 45% investeeritud aktsiaturgudele, eeskätt fondidega seotud väärtpaberitesse. "See on tasakaalustatud lähenemine," lausus Oja. Mullu oli tootlus keskmiselt 20%. "Muidugi aasta oli väga hea, igal aastal sellist tootlust ei saavuta," nentis ta.

Äkiliste aktsiate leidmisel oli teistest abivalmim Sampo Pank. "Ülispekulatiivseid investeerimisvalikuid me üldjuhul välja ei paku," lausus analüütik Rainer Änilane. Samas on nende igas kvartalis ilmuvas investeerimisstrateegias soovitusi eri maitse ja riskitaluvusega investorile.

"Kui midagi peaks siiski välja tooma, millel on kõrge kasvupotentsiaal, siis meie antud nimekirjast oleks see Inphonic. Firma aktsia on kukkunud viimasel aastal 75%. Inphonic on Põhja-Ameerika juhtivaid mobiilsideteenuste ja -tarvete müüjaid internetis. Sampo Panga hinnangul on tegemist firmaga, mis on võitmas trendist, et üha enam ostetakse tarbeelektroonikat interneti kaudu ning sideoperaatorid on üha enam toetumas sarnastele edasimüüjatele.

Änilane selgitas, et inimeste riskitaluvus on erinev: "Nagu igale loomale ei pane sadulat selga, nii ei saa ka investoritele ühtset soovitust anda". Kui klient jahib ülisuurt tootlust, siis pakutakse tema riskitaluvusele vastav toode. "Olgu see siis n-ö august välja tulev aktsia, mõnel valuutal või võlakirjal põhinev tuletisinstrument," ütles ta.

Globaalsed intressimäärad tõusevad ning sellest tulenevalt väheneb investorite nälg riskantsemate investeeringute järele. Finantseerimise poole pealt muutub selliste ettevõtete jaoks raha tõstmine kallimaks ja äriplaan peab olema senisest veelgi vettpidavam.

Seetõttu me ei juhiks antud hetkel klientide tähelepanu madalseisus, kuid perspektiivsetes aktsiates pika positsiooni võtmisele lähema aasta perspektiivis.

Seega pigem ma usun, et riskantsemate investeeringute soovitamise osas piirduksin ma praegu lühikeste positsioonide soovitamisega aktsiates (langusele panustamine) näiteks tehnoloogiaettevõtetest Broadcom, Marvell, Sandisk, Apple. Hiina majanduskasvu murenemisilmingute tekkimisel võiks kaaluda lühikese positsiooni võtmist näiteks vases.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing