Eesti Energia tahab välja tulla interneti- ja telefoniteenusega

ÄP 04. aprill 2006, 00:00

Andmesidelahendus põhineb üle elektriliinide toimival Power Line Communicationi (PLC) tehnoloogial. Pilootprojekti raames loodi PLC-tehnoloogial põhinev Televõrgu kontorit kattev andmesidevõrk, mis lisaks internetiühendusele võimaldab kasutada ka telefoniteenust. Testimisel kasutatud tehnoloogia võimaldab üle elektriliinide toimiva andmeside kiiruseks kuni 200 Mbit/sek.

Televõrk plaanib hakata uut tehnoloogiat kasutama eramurajoonides interneti- ja telefoniteenuste pakkumiseks. Järgmise arendusprojektina võtab Televõrk ette keskpingevõrkudel andmesideühenduste loomise, mis loob eelduse kiire internetiühenduse jõudmiseks ka nendesse piirkondadesse, kus puudub vask- või optilistel kaablitel põhinev telekommunikatsioonivõrgu infrastruktuur.

Televõrgu AS haldab kogu Eestit katvat fiiberoptilist magistraalsidevõrku, pakkudes kiire Etherneti põhiseid andmesideteenuseid telekommunikatsiooniteenuste operaatorfirmadele ja suurettevõtetele.

Sellel aastal on Televõrgu AS alustanud ka internetiteenuste müüki ning seadnud eesmärgiks teenuste pakkumise lõpptarbijatele.

Elektrivõrgu kaudu internetiteenuse pakkumisest on räägitud juba aastaid, kuid seni ei ole see kuskil maailmas erilist populaarsust saavutanud, teatas Elioni internetivaldkonna juht Maiko Kalvet eile selle uudise peale. Põhjuseks on seadmete kõrgem hind võrreldes muude tehnoloogiatega (ADSL, kaabelmodem, WiFi jt) ning vähene töökindlus, mis eeldab elektrivõrkude põhjalikku parandamist või ümberehitamist, jätkas ta. Nimelt näitavad Kalveti sõnul mitme firma kogemused, et elektrivõrgu kaudu interneti- või telefoniteenust pakkudes võivad ühenduses häireid tekitada trafod, koduste seadmete sisse- ja väljalülitamine ning vanemad lülitid ja pistikud.

"On juhtunud ka seda, et elektrivool on sattunud kliendi arvutisse või telefoni ja seadme kasutuks muutnud," sõnas Kalmet. "Ka Televõrgu AS testis kuuldavasti esialgu teenust oma kontoris, mitte aga pikkade elektriliinide kaudu."

Hetkel on tema sõnul küsitav nõudlus selle teenuse järele, sest elektrivõrgu kaudu interneti pakkumine eeldab suuri investeeringuid, samas on valdavas osas Eestis siiski kiire internetiühenduse pakkumiseks vajalikud telekommunikatsioonivõrgud erinevatel teenusepakkujatel olemas.

"Küsitav on, kas monopoolses seisundis elektrienergia tootjal on oma tütarfirma kaudu mõtet investeerida suuri summasid valdkonda, kus toimib tihe konkurents firmade vahel," leidis Kalvet.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing