Leedu Maþeikiu Nafta aktsiat kergitaks Lukoili tulek omanikuks

Annika Matson 04. aprill 2006, 00:00

Eesti investorite hulgas on Vilniuse börsil populaarseim Maþeikiu Nafta aktsia. Tallinna börsi andmetel on 140 Eesti firmat ja eraisikut investeerinud Leedu naftatöötlejasse. Teisel kohal on Leedu Telekom 107 ja kolmandal Ðiauliu Bankas 59 Eesti investoriga.

"Parim variant Maþeikiu Naftale oleks, kui uueks omanikuks saaks Venemaa naftafirma Lukoil," ütles Suprema juhatuse liige Sten Sumberg. "Kõige loogilisem ja efektiivsem tooraine saamise koht Leedu firmale oleks just Venemaa," ütles Sumberg.

Ta möönis, et Jukose osaluse müügiga Maþeikiu Naftas valitseb hetkel kaos, aga loota on mõistlikku lahendust lähiajal. Suprema analüütikutel on hetkel ülevaatamisel Maþeikiu Nafta aktsia hinnasiht ja soovitus. "Soovitasime seda aktsiat tungivalt osta aasta eest, mil ta maksis 4,5-5 litti," märkis Sumberg. Ta lisas, et täpselt aasta eest hakkasid Leedu firma aktsiat ostma ning ka hinda kergitama suured ja tuntud investeerimispangad nii Euroopast kui ka Ameerikast. Nende nimesid ta öelda ei soovinud.

"Kõik oleneb hinnast, aga parim oleks, kui üks Vene naftafirmadest ostaks Leedu naftatöötleja," ütles Leedu Hansabankase analüütik Vidmantas Saferis. Ta lisas, et Maþeikiu Nafta kasumlikkus sõltub paljuski sellest, kuidas läheb nafta hinnal maailmaturul.

Hetkel Leedu analüütikul soovitust ja hinnasihti aktsiale ei ole. Hinna ja kasumi (P/E) suhte 9,6 järgi on aktsia hetkel odav.

Läbirääkimised Jukose juhi Steven Theede ja Leedu valitsuse vahel lõppesid reedel tulemusteta, kuid neid jätkatakse sel nädalal, vahendas BBN. Jukose juht Theede ei välistanud võimalust, et müüb vahepeal osa 53,7 protsendi suurusest osalusest Leedu naftatöötlejas mõnele pakkumise teinud firmale. Kui valitsusel õnnestub osta Jukose osalus, on võimalik uuele investorile müüa 95% firmast. Plaanis on siiski müüa 75% ettevõttest.

"Oksjon käib ja osalevatele firmadele on kinnitatud, et nende pakkumised on jätkuvalt jõus. Aga ma usun, et Maþeikiu Nafta osaluse müük Leedu valitsusele oleks kõige sündsam samm. See on meie prioriteet," ütles Theede reedel.

Ta lisas, et valitsusega on saavutatud "tõsist edu". "Siiski on veel järel detaile, mida tuleb arutada," ütles Theede. 28. märtsil ütles Leedu peaminister Algirdas Brazauskas, et pakkumise 75% ostmiseks on teinud Vene firmad Lukoil ja TNK-BP ning Kasahstani firma KazMunaiGaz. Seni pole Poola firma PKN Orleni pakkumist, kuid neil on esitamisega aega nädal.

Mõtlesin, et Leedu naftatöötleja aktsiat on ikka rohkem kui 140 eestlast ostnud.

Olen Leedu naftatöötleja Maþeikiu Nafta aktsiaid ostnud mitmes jaos. Esimesed Leedu aktsiad ostsin 2004. aasta lõpus.

Maþeikiu Naftast ostsin esimese portsu viie litiga ja neid vahepeal müüsin ka. Siis ostsin hiljem veel juurde. Keskmiseks soetushinnaks tuleb vist hetkel 9,45 litti.

Ma pole seni väga muretsenud, et Jukose ja Leedu valitsuse vahel veel suhted segased on. Loodetavasti nad varsti saavad ikka selgeks.

Aktsia hinda silmas pidades arvan samuti, et parim variant oleks, kui Vene suurim naftafirma Lukoil lõpuks leedukatele naftat tarnima hakkaks.

Mujalt kui Venemaalt oleks seda väga kulukas Leetu vedada.

Leedust olen paari aasta jooksul lisaks naftatöötlejale ostnud ka piimatööstuse Rokiðkio Surise, Leedu Telekomi ja Paneveþyse ehitusfirma Paneveþyo Statybos Trestase aktsiaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing