Jõudsalt tõusnud Euroopa aktsiatele oodatakse langust

05. aprill 2006, 00:00

Intresside ja toorainehindade tõus ning kasvav konkurents on pannud surve alla Euroopa ettevõtete kasumlikkuse, kirjutas Bloomberg.

See võib omakorda langusse pöörata ka nelja ja poole aasta kõrgeimale tasemele jõudnud aktsiaindeksid.

"Kasumimarginaalidest rääkides oleme me tipus," ütles Oddo & Cie fondihaldur Xavier Debugny. "Seda on raske ületada ning aktsiatele võib see riskantseks osutuda."

Ettevõtted ei saa oma tootmiskulude kasvu alati tarbijale üle kanda. "Ootame, et turu kasv pidurdub aasta teises pooles," rääkis Capital Investi aktsiaturgude osakonna juhataja Paul Severin. "Kuna kasumimarginaalidel pole palju ruumi kasvada, võivad tulemused hakata pettumust valmistama."

Samuti on analüütikud alandanud Euroopa firmade kasumiväljavaateid. Stoxx 600 indeksi firmadel on tänavu tõenäoliselt väikseim kasumi kasv alates 2002. aastast.

Kui eelmisel aastal kasvasid Euroopa firmade kasumid keskmiselt 25%, siis sel aastal oodatakse kasvutempo aeglustumist 7,4 protsendini.

Rõivakett Hennes & Mauritz oli üks neist firmadest, mis viisid Dow Jones Stoxx 600 indeksi eelmisel nädalal langusse. H&M teatas märtsi lõpus oma esimese kvartali tulemused - käibe kasv aeglustus ning kulud suurenesid. Aktsia kukkus selle peale eelmisel nädalal üle 5%.

Soome suurim terasetootja Rautaruukki teatas veebruaris, et neljanda kvartali kasum kukkus tooraine hinnatõusu tõttu 11%. Terasetootmise toormaterjalide rauamaagi ja koksi hind tõusis eelmisel aastal rekordkõrgusele.

Lisaks on Euroopas kasvanud ka raha laenamise kulud. Detsembris tõstis Euroopa Keskpank esimest korda viie aasta jooksul baasintresse, et inflatsiooni ohjeldada. Märtsis tõsteti intresse 2,5 protsendini. Keskpank on vihjanud, et ei ole veel intresside kergitamisega ühel pool.

Samas prognoosivad analüütikud, et käibed jäävad Euroopa firmadel ka edaspidi soliidseks. "Investoritel ei maksa karta kasumite järsku kukkumist, sest Euroopa börsifirmade käibe kasv jääb korralikuks," kirjutas investeerimispanga Lehman Brothers aktsiastrateeg Ian Scott.

Kesk- ja Ida-Euroopa turge mõjutab pigem see, et investorid vaatavad piirkondade poole, mis on enam sõltuvad toorainetest. Mõni Venemaa fond sai eelmisel aastal hakkama 100protsendise tootlusega. Baltikumil pole palju vastu panna.

Aga suuremate riskidega positsioone oleks ma nii USAs kui Vanas Euroopas vähendamas küll. Aasta algas suhteliselt positiivselt ning potentsiaali näib riskantsemates sektorites olevat vähevõitu järele jäänud. Samas, kui nägemus on võetud Euroopa suhtes näiteks läbi indeksaktsia, siis praeguse seisuga oleks ma seda hoidmas, sest tõusutrend näib veel kestvat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing