Marina Laikjõe eelistab suuri vorme

Elo Odres 05. aprill 2006, 00:00

Hiljuti uut reisibürood juhtima asunud Marina Laikjõe on turismiäris tegutsenud juba üle kümne aasta. Kuna sageli on ärikohtumisi soojades lõunamaades, on Marina hakanud eelistama pükskostüüme. Seelik nõuaks ärikohtumisel sukkpükse, mis oleks aga kuuma ilmaga palavad ja ebamugavad. Paljaste säärtega minek ei tule aga kõne allagi. "Kujutage nüüd ette - mehed tulevad minuga kohtuma. Neil on pikkade varrukatega valged särgid seljas, pintsakuvarrukast paistab täpselt kaks sentimeetrit särgimansette," kirjeldab Marina ilmekalt. "Kui esimesed ametlikud fraasid on vahetatud, siis nad tõusevad püsti ja paluvad viisakalt luba pintsak ära võtta. Pole võimalik, et mina istuksin seal mingis suvekleidikeses, jalad paljad."

Paar kostüümi on Marina lasknud õmmelda Katrin Kuldmal. Ühe piduliku punase, mis praegu käibel, ja eelmise hooaja must-valge suvise kostüümi. "Mul oli siis parajasti suur must-valge periood," naerab Marina ja lisab, et varsti peaks jälle tee Katrini juurde ette võtma - kevad tuleb!

Igapäevaseid pükskostüüme tööl käimiseks, tumesiniseid või musti, ripub Marina kapis korraga ikka mitu. Need ta enamasti ostab, firmamärgile seejuures erilist tähelepanu pööramata, peaasi, et oleks kvaliteetne ja mugav. "Ja kortsumatust materjalist, palju reisiva inimese puhul on see hädavajalik," rõhutab Marina.

Lemmikostukoht on Marinal Prantsusmaa, sest seal on hea teenindus ja pealegi valdab naine prantsuse keelt. "Tean Pariisis mõnda sellist kohta, kus müüjal löövad silmad särama, kui klient sisse astub," kiidab Marina. "See on tõesti haruldane, kui teenindajale meeldib klientidega suhelda. Milanos mulle tavaliselt porisetakse: teie mõõtu meil ei ole! Nemad seal on harjunud modellidele müüma."

Mõnusa jutuajamise tagajärjel on vahel juhtunud, et Marina ostab mõne asja lihtsalt sellepärast, et müüja oli nii šarmantne. "Ma ei ole kindlasti ostuhull, aga ma olen emotsionaalne ostja, ostan ära, kui midagi väga meeldib," tunnistab naine.

Inspiratsiooni oma stiili kujundamiseks saab ärinaine peamiselt maailma pealinnade tänavatelt, vaadates, mida seal kantakse ja kombineeritakse. Saadud ideid arendab ta siis edasi vastavalt oma vajadustele ja maitsele.

Turismi vallas toimub palju ärikohtumisi teistes riikides. Marinal on rikkalik kogemustepagas, mida välismaisteks ärikohtumisteks kaasa pakkida, kuidas rõivastuda ja mida vältida. Marina hoiatab, et mujal maailmas pööratakse detailidele rohkem tähelepanu kui meil. Näiteks ei tasu välimaise äripartneriga kohtuma minnes taskusse torgata lihtsat plastikust pastapliiatsit. Nii võid alustuseks kohe paar miinuspunkti kirja saada. "Aktsepteeritud on näiteks firmade Parker ja Mont Blanc kirjutusvahendid," teab Marina. See ei tähenda, et mujal maailmas oleksid inimesed puha kaubamärgihullud. "See, milliseid kaubamärke keegi eelistab, on paljuski traditsioonides kinni," selgitab Marina. "Inimene kannab Armani ülikonda, kuna juba tema isa eelistas seda firmat."

Ärikohtumistel kehtib reegel "vähem on parem". See tähendab, et riietusega ei tohi tõmmata liigset tähelepanu. Avar dekoltee näitab halba maitset, samuti võiks pikad juuksed olla kinni pandud. "Äripartner ei saa keskenduda läbirääkimistele, kui teda häirib sinu sügav dekoltee," põhjendab Marina.

Ärireisil peaks kaasas olema vähemalt kaks kostüümi, lisaks veel erinevaid pluuse, mida vahetades kostüümile värsket ilmet anda. Ka kingi peaks olema vähemalt kaks paari, et jalad saaks vahepeal puhata. Mehed peaks igaks päevaks uue särgi kaasa võtma. Veelkord rõhutab Marina kortsumatust materjalist kostüümide hädavajalikkust. Kuna hea mulje sõltub pisiasjadest, siis peaks iga naine kaasa võtma oma šampooni ja palsami, mis just talle sobivad.

Tihti juhtub, et päevaselt ärikohtumiselt tuleb otse edasi minna vabamale koosviibimisele, ilma et jääks aega hotellist läbi käia. "Sel juhul on asendamatu väike must kleit," soovitab Marina. "Kotti panna mõni efektne ehe, päevasel kohtumisel pintsak peale ja juuksed krunni, kui on pikad juuksed. Õhtul pintsak seljast, ehe külge, juuksed lahti - ja ongi hoopis teine mulje."

Veel soovitab Marina soojalt praegu just moes olevaid õlasalle. "Ka soojal maal võib tulla olukord, kus tekib oht külmetuda, näiteks konditsioneeritud ruumis," teab ta. "Siis on hea, kui on kaasas õlasall, mida ümber võtta."

Oma rikkalikku ehetekollektsiooni täiendab Marina peamiselt välisreisidel. Nii on ehted ühtlasi meenete eest. Hiljuti aga avastas ta oma ema ehtelaekast kolm imekena prossi. Marinal on nõrkus suurte silmatorkavate ehete vastu. "Ma olen suur inimene, mulle sobivad suured aksessuaarid," selgitab ta.

"Kui mul on kaunis pross pintsakurevääril, siis on see omamoodi vastutulek äripartnerile," toob Marina näite. "Ta saab alustuseks võimaluse teha mulle kompliment ja jutuajamine algab positiivse eelhäälestusega." Kui kokkusaamine on naisega, siis võib järgneda veel põgus jutuajamine ehte päritolu jms teemal. Meeste puhul piirdub asi komplimendiga. "Meestele on jälle hästi oluline keskkond," teab Marina. Seetõttu võiks kabinetis olla mõni silmatorkav isiklikum ese, millest saaks vestluspartner neutraalset juttu alustada. Näiteks mõni kunstiteos.

Üks unistus on Marinal ka: eelmisel kevadel Bora Boral käies armus ta mustadesse pärlitesse. "Need on väga kallid, neid niisama emotsiooni ajel ei osta," ohkab ta. "Aga unistada ju ikka võib. Pealegi olen ma veel liiga noor mustade pärlite jaoks. Kui ükskord 50 saan, siis ostan endale sellise kee."

Marina on oma loomult jõuline tüüp. Talle sobivad lihtsa vormiga, hoogsad ja julged asjad. Tema lemmikvärv on must. Mustaarmastajaid on hästi palju, sellepärast on mul hea meel, et sain talle teha julgemat värvi asju. Kaalusime ka ühe türkiissinise kostüümi tegemist, aga see jäi vist Marina ajapuuduse taha.

Fotod: Maris Ojasuu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing