Mõrvamüsteerium firmapeol

Kertu Ruus 05. aprill 2006, 00:00

Kolmepäevase koolituse esimesest päevast väsinud Citibanki juhtivtöötajad mitmest riigist kogunevad New Yorgi hotellis basseini äärde, kus neid ootab tavapärane õhtusöök ja väike joogipoolis.

Äkitselt läheneb ühele grupile kummaline naisterahvas. "Ma näen tulevikku," sõnab ta. "Hiljuti toimus koletu mõrv. Ja täna õhtul toimub siinsamas veel üks roim. Olge ettevaatlikud!" Mitmerahvuseline seltskond vaatab üksteisele hämmastuses otsa - ei tea, kas naeru kihistada või muret tunda.

Möödub mõni minut, kui ootamatult sosistab jooke ulatav neiu, keda kõik tavaliseks teenindajaks pidasid, neile kõrva: "Mõrvatu oli minu isa! Kuid palun, hoidke mu saladust!" Kuulajad vahetavad pilke. Hullumeelsed kõrvalasuvast pansionaadist? Kellegi arusaam heast naljast? Sissejuhatus ebatavaliseks firmapeoks?

Õige vastus on C! Tegemist on mõrvamüsteeriumiga, mille koolituse korraldajad on tellinud firmalt Mostly Murder. Kui viis professionaalset näitlejat oma rolle mängima hakkavad, pole panga kaheksakümnele USAsse koolitusele saabunud juhtivtöötajale keegi maininud, et täna tuleb õhtusöök teisiti. See - nii kinnitab Mostly Murderi asutaja, omanik, juht, kirjanik ja näitleja Art Feinglass - ongi asja mõte. Ootamatu mõrvaõhtu töötab antud juhul n-ö ukseavajana.

Enne koolitust vaid e-posti teel suhelnud ameeriklased, jaapanlased, prantslased ja lõuna-aafriklased leiavad korraga ühise teema, millest omavahel rääkida. Ning, olgu etteruttavalt öeldud, hoiab ära selle, et mõned tegelased alles vastu hommikut linna pealt saabuksid.

Kui esimene tund ärevust on basseiniäärel möödunud, palutakse külalised lauda ja näitlejad astuvad lavale. Kokku astub rambivalgusesse viis karakterit - esiteks juba mainitud selgeltnägija ja ettekandja, kes on ka mõrvatu tütar ja pärija. Kolmandaks advokaat, kes teatab, et veel täna õhtul pärib üks kohalolijaist kolm miljardit dollarit. Neljandaks detektiiv, kelle ülesandeks on kogu sõud juhtida, ja lõpuks ajakirjanik.

Firmapeolised naudivad eelrooga, kuulavad laval toimuvat - ja siis toimubki mõrv! Ettekandja, eelmise ohvri pärija, tapetakse kõigi silme all tugitoolis!

Tõsi, Art Feinglass nendib siinkohal, et sõnal "mõrv" pole enam vana head muretut mekki. Terrorit ja muid koledusi näinud firmapidude tellijad tahavad tänapäeval kindlad olla, et lavaroim oleks veretu. Kui Mostly Murder 14 aastat tagasi tegevust alustas, siis torkas "tapetu" ikka rinnas punast värvi paki puruks. Nüüd laval "verd" enam ei kasutata ja tegevust püütakse ka muidu naljaga pehmendada. Kohe pärast mõrva toimumist käsib detektiiv kõigil parem käsi tõsta - ja kui seda teeb ka laip, juhitakse viimase tähelepanu asjaolule, et tema on kahjuks surnud.

Veretööle järgneb müsteeriumi lahendamine publiku osavõtul. Kui inimesi on rohkem, siis jagatakse nad meeskondadesse. Tähelepanelikumaile, vaimukamaile, originaalsemaile antakse õhtu lõpul auhinnad. Nii sai ühel üritusel vapraima vaataja auhinna mees, kes tormas enne mõrva toimumist lavale ja püüdis verevalamist takistada. Õhtu lõpul, kui auhinnad käes, tutvustatakse näitlejaid, kelle ettevõtted enamasti hetkeks lauda paluvad.

Kokku korraldab Feinglassi firma, kellel on lepingud ligi 50 näitlejaga Los Angeleses ja 20 New Yorgis, aastas umbes 60 pidu.

Üks tellimusmõrv läheb ettevõttele maksma ligikaudu 4000 dollarit (üle 50 000 krooni), sest igale tellijale tehakse n-ö rätsepakäsikiri. Mostly Murder uurib iga ettevõtte käest osalejate kohta veidi tausta, mida müsteeriumis ära kasutada. Näiteks töötab firmas John, kes on kõva golfimängija -

detektiiv ütleb siis, et John on kahtlustatav, sest mõrvapaigalt leiti tema nimega golfikepp. Kui grupis oleks mõni eestlane, leitaks kuriteopaigalt näiteks väike Eesti lipp. "Interaktiivsus on suur asi," tõdeb Feinglass.

Meediafirma Comcast kutsus mõrvameeskonna oma töötajaid lõbustama mullu augustis, et pakkuda väikest põnevust iga-aastasel auhinnatseremoonial, kus tunnustatakse piirkonna parimaid töötajaid.

Algus oli nagu ikka - kolmest osariigist saabunud 150 külalist istus lauda, korporatsiooni president pidas väikese kõne. Siis aga astusid näitlejad ootamatult lavale ja teatasid mõrvadest. Selles stsenaariumis pöörati tähelepanu just ettevõtte parimatele töötajatele. Kui näiteks lavale tuli kõige kliendisõbralikumaks töötajaks kuulutatud Harry, teatas detektiiv, et Harry pole mitte ainult suurepärane klienditeenindaja, vaid ka mõrvas kahtlustatav, sest mõrvapaigalt on leitud tema ujumispüksid. Harry on tuntud ujuja. "Me andsime neile tausta ja inimesed olid sellest vaimustuses, et me nende kohta nii palju teadsime," selgitab ürituse korraldanud Laura Mettee, kes tegeleb Comcastis personaliküsimustega.

Mõrvariks osutub, muide, advokaat. Kui väga tähelepanelikult kuulata, siis olevat sellest võimalik aru saada. Kuid mõrva lahendab tavaliselt vaid iga kümnes osaleja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing