Naised investeerivad

ÄP 05. aprill 2006, 00:00

1. Miks otsustasite oma raha fondidesse või aktsiatesse investeerida?

2. Miks valisite just fondiinvesteeringu või aktsiainvesteeringu?

3. Kui kaua olete juba raha kasvatamisega tegelenud ja kuidas on läinud?

4. Kas olete investeerimist ka oma sõbrannadele soovitanud?

5. Kas nad on Teie nõu kuulda võtnud?

1. Kui sinus süveneb arusaam oma tänase tegevuse või tegevusetuse määravast tähendusest sinu ja lähedaste tulevasele heaolule või selle jätkumisele, tuleb see otsus iseenesest. Kindlasti on mind selle otsuse tegemisel toetanud minu tööalane seotus investeerimisvaldkonnaga. Viimasele vaatamata inspireerib mind järjest enam säästma ja investeerima mitte niivõrd loodetav investeeringutulu, kuivõrd protest tänapäevase tarbimiskultuse vastu. Mulle teeb rõõmu, kui ma suudan vastu seista tarbimistotruste survele ja saan selle pealt kokku hoitud kulu vormistada tuleviku tuluks.

2. Lähtudes loogikast, et mida kaugemal on investeerimishorisont, seda rohkem võib endale riski lubada, pean sobivaimateks investeeringuteks aktsiaid ja aktsiafonde. Otse aktsiatesse investeerimist eelistan vaid väga konkreetsetel juhtudel, kui silma jääb firma, mille kasvuväljavaated ja potentsiaal on vastupandamatult huvitavad. Muus osas olen investor fondide kaudu. Teatud juhtudel pean fonde, näiteks uute turgude, spetsiifiliste sektorite puhul, ainuvõimalikeks lahendusteks nende turgude ja sektorite kasvust osasaamiseks.

3. Üheksakümnendate teisest poolest. Nagu elus ikka, on olnud nii paremaid ja kui ka kehvemaid otsuseid. Keskmiselt oleks aga patt tulemuse üle kurta.

4. Jah, vähemal või rohkemal määral olen küll. Otsest propagandat investeerimise vajalikkuse või konkreetse investeerimisobjekti teemadel kindlasti teinud ei ole. Küll aga püüdnud investeerimise vastu huvi tundjatele nõu anda või mõne küsimuse osas lihtsalt oma seisukohta väljendanud.

5. Ma ei julge täielikult väita, et nad on. Aga selleteemalistest vestlustest peegeldub küll, et nad minu arvamust aktsepteerivad ning mõttepartnerina usaldavad.

1. See on loogiline otsus, kui investeeritavad summad ei ole väga suured, kuid on piisavalt suured, et mitte lasta neil tavalisel pangakontol seista.

2. Mina olen esialgu valinud otse aktsiatesse investeerimise. Olen ostnud Hansapanga, Baltika ja Tallinki aktsiat. Viimast spekulatiivsel eesmärgil, aga see spekulatsioon pole esialgu välja tulnud. Välismaa aktsiaid ei ole ma ostnud. Välismaale ma investeeriks fondide vahendusel. Esmajoones olen investeerinud seetõttu, et olen ise olnud tegev investeerimispanganduses ning tegelenud ettevõtete analüüsimisega. Olen eelistanud investeerida n-ö kodu lähedale ja ettevõtetesse, millest mul endal on ülevaade olemas. Tõenäoliselt olen ka lootnud teenida suuremat tulu ja kiiremini. Valiku on lihtsamaks teinud meie viimaste aastate kiire majanduslik areng, kui Eestis on leida aktsiaid, mis pakuvad head tulusust. Arvan, et tulevikus, kui lähiregioonist ei oska enam ise aktsiaid valida, eelistan investeerida fondidesse.

3. Esimese investeeringu tegin 1997. aasta sügisel otse enne börsikrahhi ühte Eesti börsil noteeritud ettevõttesse, ilma et ma ettevõttest palju teadnud oleksin või asjasse süveneksin - nii et esimesest investeeringust ma positiivset kogemust ei saanud. Aga kuna tegemist oli väikese summaga, siis ma ka eriti ei kurvastanud. Pärast seda ei olnud vaba raha, et investeerimise peale üldse mõeldagi, kuni 2001. aastani, mil ma ostsin Hansapanga aktsiaid, mis osutusid üliedukaks investeeringuks. Paaril viimasel aastal olen tegelenud investeerimisega natuke rohkem, eriti pärast seda, kui Hansapank börsilt lahkus - n-ö sunniviisil. Esialgu on investeerimine läinud väga edukalt, kuid tulevikus ma enam nii kõrget tulusust ei oota.

4. 5. Ei tule ühtegi sõbrannat meelde, kes oleks mu nõu kuulda tahtnud. Peamiselt vist seetõttu, et paljudel inimestel pole siiski raha, mida kõrvale panna. Küll aga olen ma õhutanud ja nõu andnud oma emale ning tema on minu nõuannetega siiani väga rahul.

1. Käitusin aastaid nii, nagu ma finantsdirektorina ettevõtte rahaga mingil juhul käituda ei tohi: hoidsin kõiki mune ühes korvis ehk kogu mu vaba raha oli paigutatud Hansapanga aktsiatesse. Naljaga pooleks võiks öelda, et mul oli inside-infot, kuna puutusin Hansapanga juhtkonnaga lähedalt kokku ja olin ise varasemalt selle väga hästi toimiva organisatsiooni osa. Teadsin, et raha on täiesti kindlas kohas ja selgelt kasvab. Hansapanga eesotsas on läbi aja olnud väga säravad isiksused, kelle juhtimisel on kujundatud suurepärane firmakultuur. Ja Hansapanga aktsiatesse paigutatud raha muudkui kasvas. Pärast Hansapanga börsilt äratulekut olen vaba raha paigutanud Hansapanga investeerimisfondidesse.

2. Nüüd ma oma vaba raha otse mõne börsiettevõtte aktsiasse enam paigutada ei soovi. Minu arvates on ettevõtte eduka toimimise aluseks eelkõige võimekas juhtkond. Väikeinvestorina ei ole mul võimalust börsiettevõtte juhtkonna kvaliteeti hinnata, selle töö teevad minu eest ära professionaalsed fondijuhid. Ka siin on minu jaoks oluline, kes neid fondijuhte omakorda juhib. Hansapanga inimesi tunnen hästi. Tean, et taas kord on mu raha kindlates kätes. Samas usun, et ka teiste Eesti turul tegutsevate pankade fondijuhid on hästi juhitud, mul lihtsalt puudub vajadus asja lähemalt uurida.

3. Hansapanga aktsiatesse paigutatud raha tootis väga hästi, sellele on raske midagi vastu panna. Fondidesse olen investeerinud liiga lühikest aega, et põhjapanevaid järeldusi teha. Annan endale aru, et fondidesse investeerides peavad mu ootused Hansapanga aktsia tootlusega võrreldes mõnevõrra madalamad olema. Igal juhul olen teooriat hästi rakendanud, kuna fondide investeerimisportfell on hästi hajutatud.

4. Paar korda elus olen teinud tarka nägu ja soovitanud Hansapanga aktsiasse investeerida. Nad on soovitusega väga rahule jäänud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing