Sirje Helme kirjutab öösiti

Pille Rõivas 05. aprill 2006, 00:00

7.00 Äratus. Hommikuse aja sisse kuuluvad rutiinsed hommikused toimetused. Hommikuti armastab Sirje süüa võileibu ja juua teed. Kohvi ta kodus ei joo. Riietusele ja meigile ei kulu palju aega, see käib väga kiiresti.

"Hommikune aeg on küll rutiinne, kuid väga kallis. Kuna ma ei ole suur meikija ja mõtlen õhtul järgmise päeva riietuse valmis, siis läheb nende asjadega kiirelt."

8.15 Kodust väljumine. Olenevalt ilmaoludest - kas on vaja autoklaase jääst puhtaks kraapida vms - võtab see aega kümmekond minutit. kestab enamasti 40 minutit.

"Kui kell 9 algab kohe nõupidamine, siis sõidan välja kell 8, et õigeks ajaks jõuda ning enne koosolekut veidi teemad üle vaadata."

9.15 Tööle jõudmine. Hommikusel ajal enne Kumu avamist on tavapäraks saanud ringkäik muuseumis, et kontrollida, kas kõik on korras ja toimib. Järgneb esimene kohv ning eelmise päeva õhtul lauale jäänud või hommikul saabunud dokumentide läbivaatamine.

"Kuna ma kodus hommikul kohvi ei joo, siis teen seda tööle jõudes. Mõnus on ka hommikul enne avamist tiir maja peal teha ja siis esimeste asjatoimetuste kallale asuda."

10.00 ja 11.00 Esimesed nõupidamised. Kumu avamisega seoses on palju vaja arutada ja otsustada, seega toimub nõupidamisi päris palju. Ennelõuna möödub enamasti nõupidamisteruumis.

"Nõupidamiste tarbeks on mul spetsiaalne märkmik, kuhu kirjutan arutelu tulemused, et oleks hea järge pidada, mida, millal ja kus räägiti ning otsustati."

12.00 Peaks olema lõunaaeg, mida aga tavaliselt ei ole. See aeg kulub muudele asjatoimetustele. Lõunat Sirje regulaarselt ei söö, sellele eelistab ta vaikset kabinetiaega hingetõmbeks.

"Ma ei ole kunagi olnud regulaarne lõunataja. Mõnikord ühendan kokkusaamise lõunaga. Lõunasöök kipub mind loiuks tegema."

13.00 Kohtumised. Pärastlõunane aeg on hea suhtlemiseks ja kohtumisteks, mis hommikupoole võivad jääda tegemata, sest siis kulub aeg nõupidamisteks.

"Tihtilugu võib juhtuda nii, et inimesed on kaotanud lootuse minuga ühendust saada. Sel ajal üritan olla kõigile kättesaadav ning suhelda. Tõesti, mind on oma kabinetist üpris raske tabada."

14.00 Kirjavahetus. Sirje loeb ja vastab saabunud e-kirjadele ja tavalisele postile, vaatab läbi oma lauale toodud arved jm dokumendid.

"Eelmisel õhtul prindin välja e-kirjad, millele pean järgmisel päeval vastama. Üldjuhul katsun neile vastata hommikul, kuid kui aega jääb väheks, siis jätkan pärastlõunal."

15.00 Nõupidamine. Tihtilugu on ka pealelõunal kohtumisi ja nõupidamisi, kus kohal erinevate osakondade esindajad.

"Nõupidamistel üritame hakkama saada maksimaalselt kolmveerand tunniga, sest kui järgmisel täistunnil algab järgmine koosolek, siis on vajalik väike puhkepaus vahepeal. Kui on väga konkreetne küsimus arutada, siis saab hakkama ka poole tunniga."

16.00 Üritused auditooriumis. Kumus toimub palju üritusi: erinevad debatid ja seminarid, filmiprogramm kolmapäeviti ja nädalavahtustel. Kolmapäevitühekkoju ei

"Kuna meil on palju töötajaid ja erinevaid üritusi, siis katsume kõik olla kolleegide tööde ja tegemistega kursis. Niigi oleme ära jaotunud kolmele korrusele kabinettidesse ning suhtlemist üksteisega on vähe."

18.00 Koju minek. Töölt lahkumine on päeviti erinev, olenevalt päevaplaanist, kuid ideaalis näeb Sirje, et kella kuue paiku võiks hakata koju minema.

"Tööpäeva lõpp oleneb suuresti üritustest, mis meie majas toimuvad. Tihti tuleb arvestada ka väliskülaliste ja nende plaanidega."

19.00 Koju jõudmine ja õhtusöögi valmistamine. Teel koju käib Sirje vajadusel veel toidupoest läbi. Poes käimine on varem elukaaslase Ando Keskkülaga kokku lepitud, sest seda teevad nad kordamööda.

"Üritame elukaaslasega poeskäigud ja toidutegemised ära jagada, sest vahel tulen nii hilja, et süüa teha küll enam ei jõua."

20.00 Õhtusöök. Õhtune söömaaeg on perekonnas mõnusaks päeva lõpetuseks, kus räägitakse päeva muljetest ja nauditakse head toitu.

"Meile on väga oluline õhtune rääkimine oma päevast, mõtetest ja niisama lobisemine. See ühendab perekonda."

21.30 Puhkusehetk. Pärast õhtusööki avab Sirje arvuti ja teeb veidi "oma" tööd. Töö jätkub veel hilisõhtulgi. Kuna Sirjel on pidevalt mõne artikli kirjutamine pooleli, siis õhtust aega kasutabki ta just selleks.

"Kui ma ikka väga väsinud olen, siis otsin telekast mõne kriminulli, mis aitab mul end koguda. Erand õhtuse töötamise suhtes on reede, sest siis ma puhkan õhtul. Ma olen ööinimene. Kui teised hakkavad magama sättima, siis hakkan mina kirjutama. Üksi on hea olla ja keegi ei sega. Mõned aastad tagasi kirjutasin ma kõik oma artiklid pärast kella ühteteist õhtul."

01.00 Magamaminek. Kuna selja taga on pikk päev, siis unetuse käes Sirje ei vaevle.

"Kuna olen väikese unevajadusega, siis on viis kuni kuus tundi mulle piisav uneaeg."

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing