Suured koormused eeldavad puidust konstruktsiooni asemel metalli kasutamist

Eneken Laasme 05. aprill 2006, 00:00

"Just kandekonstruktsioonide tootmisel pakuvad puit ja metall teineteisele konkurentsi," kinnitab ASi Viljandi Metall juhatuse liige Jaak Sulg.

Metalli plussina võib välja tuua tema vastupidavuse mehaanilistele vigastustele. "Metall ei mädane ning metallkonstruktsioonid ei muuda oma kuju niiskuse tõttu," sõnab OÜ Alutex juhataja Kristo Kent.

Jaak Sulg hindab ka metalli kui materjali tugevust: "Tänu tugevusele on eriti suurte koormustingimustega konstruktsioonid vähemassiivsed," sõnab ta. "Rasketes keskkonnaoludes, kui kasutada erinevaid pinnakatteid või roostekindlaid materjale, on võimalik saavutada ülipikk ekspluatatsiooniiga."

Teraselemendid on ka ekspluatatsiooni käigus remonditavad, asendatavad ja tugevdatavad. Kuna teras kannatab hästi dünaamilisi koormusi, on probleemsetes kohtades selle kasutamine vältimatu.

Kuna metalli termiline joonpaisumine langeb kokku betooniga, sobib neid väga hästi kasutada komposiittoodetes. "Kui tehasetooted ja baasehitus on täpne, on montaaž samuti lihtne ja mugav ning tekib vähe logistilisi probleeme, kuna lõpptooted võib koostada ehitusobjektil," sõnab Sulg. Ka lammutamisel on materjal kergelt utiliseeritav ja taaskasutatav. "Metalli kaitsmisel korrosiooni eest on kaasajal samuti palju võimalusi: kuumtsink, erinevad värvkatted või oksiidid," loetleb Sulg.

Metall, sh alumiinium, on olulisel kohal ka akende ja uste tootmisel, kuna metallide vastupidavus on oluliselt suurem ja deformatsioonid on niiskusest väiksemad.

Kuigi metall on mittepõlev, on ta tulekahju korral suhteliselt kiiresti deformeeruv materjal. "Teatavates tingimustes on metallkonstruktsioonid küll palju tuleohtlikumad kui puitkonstruktsioonid, sest tulekahjude puhul kukuvad terasehitised kiiremini kokku kui puitehitised," sõnab ASi Võru Hallid juhataja Ago Keir.

Puit seevastu põleb, kuid ta ei kaota ka suurtel temperatuuridel kiiresti oma kandevõimet. Samuti on puit tänu materjali väikesele erikaalule suhteliselt hea soojaisolaator, mille puhul pole vaja karta erilisi külmasildu. Toode on loodussõbralik ning selle töötlemiseks kulub vähe taastumatut energiat.

"Materjali tugevuse iseärasuste tõttu on puitkandeelemendid survele enamasti vastupidavad, kuid suuremate tõmbekoormuste korral tuleb siiski teras appi võtta," sõnab Sulg. "Suurte kandekoormuste korral on ka massiivsus paratamatu." Puidu montaaž väikekonstruktsioonidel on mugav ning sageli on võimalik seda objektil valmistada.

"Just sõrestikkarkassidega hoonetes on liimpuidust kandeelemendid leidnud oma koha, pakkudes nii silmailu kui ka uudseid lahendusi," sõnab Sulg. "Puit kui ökomaterjal on kindlasti parim väike- ja elamuehitustes."

Kui on kasutatud õigeid pinnakatteid, on puidu eluiga suhteliselt pikaealine. "Kuid jääb putukate või mädaniku oht," sõnab Sulg. "Ka niiskussisalduse muutumisel võivad materjali deformatsioonid olla suured. Kuigi puidu viimistluskatte vastupidavus võib olla hea, võib materjali mehaanilise nõrkuse ja veeimavuse tõttu kordusviimistluse vajadus tekkida kiiresti." Varjatud konstruktsioonide puhul ei ole puidu kaitsmine keskkonnamõjude eest vajalik.

"Metall- ja puitkonstruktsioonide valikul saab sageli määravaks just see, et metall on kallim," sõnab Kent. "Samas ei saa tänapäeval ühtegi puitkonstruktsiooni ilma teraseta paika panna, nii et terasemeestele on liimpuitkonstruktsioonide montaaž igati tuttav," sõnab Keir.

Mõnekümne tonni suuruse metallkonstruktsioonide tellimuse täitmine käib 5-6 nädalat. "Suuremahuliste tellimuste täitmisel on probleemiks terasettevõtete väiksus ja vähene koostöösuutlikkus ning nii ostetaksegi juba 1000tonnised tellimused sisse sealt, kus tarnekiirus on parem," sõnab Sulg. "Tarnesoovist oleks õige ette teatada 2 kuud varem," soovitab Kent.

"Tarneaeg sõltub tehase koormatusest, projektilahenduste põhjalikkusest ja materjalide saadavusest ning tulevikus ka vastava kvalifikatsiooniga töömeeste olemasolust, sest ehituskonstruktsioonide keevitajad peavad olema atesteeritud," sõnab Keir.

"Puitkonstruktsioonide puhul on aga tarneaeg 2 nädalat ning me valmistame kuni 13,5 meetri pikkuseid kuusepuust liimpuittalasid," sõnab Holzwerke Bullinger Eesti ASi meister Kaido Pihelgas.

Nii teras- kui ka puittoodete tavagarantii on 2 aastat. "Reaalne kasutusaeg ilma taastusvajaduseta ulatub aga terastoodete puhul aastakümnetesse, kui on kasutatud õigeid pinnakatteid," kinnitab Sulg. "Näiteks tsingitud toodete pind on kaitstud välitingimustes ligi pooleks sajandiks ning värvkatte vastupidavus on üle 10 aasta."

Sule sõnul maksab Eesti turul vähemkeerukas terastoode monteeritult 24-28 kr/kg ning tavalise tööstushoone teraskarkassi hind moodustab objekti üldmaksumusest ca 20% ehk 700-750 kr/m2.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing